Infrastruktura Kampinoskich Bagien gotowa. Teraz czekamy na efekty

Infrastruktura hydrotechniczna wybudowana w projekcie Kampinoskie Bagna

W lutym zakończyły się odbiory techniczne ostatnich obiektów hydrotechnicznych wykonanych w ramach projektu „Kampinoskie Bagna”, którego głównym celem jest poprawa uwilgotnienia miejscowych mokradeł.

Jak czytamy na stronie projektu, odbiory odbyły się na obszarach oddziaływania Dolna Łasica i Kanał Zaborowski. Są to m.in. dwa przetamowania ziemne, siedem progów piętrzących i dziewięć brodów z funkcją piętrzenia. Umocniono wloty i wyloty dwóch przepustów oraz przebudowano 16 rowów melioracyjnych uchodzących do Łasicy poprzez budowę przy ich ujściu przepustów z tzw. klapami zwrotnymi, powstrzymującymi odpływ wody z mokradeł. Wykonano także uzupełnienia odsypów brzegów kanału.

Przypomnijmy, że projekt ruszył w 2014 roku i jest wart 4,3 mln euro. Oprócz budowy infrastruktury hydrotechnicznej podnoszącej poziom wody w kampinoskich bagnach jego przedmiotem jest również wykup prywatnych gruntów znajdujących się na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.

Mapa obiektów hydrotechnicznych wybudowanych w Kampinoskim Parku Narodowym w ramach projektu Kampinoskie Bagna
Efekty widoczne gołym okiem, ale bez szkód dla mieszkańców

Skoro wszystkie kilkadziesiąt obiektów hydrotechnicznych jest już gotowych, teraz powinniśmy zauważyć pozytywne efekty tych działań. Jak wynika z symulacji, o których pisałem w 2016 roku, infrastruktura powinna wyraźnie podnosić poziom wody w kampinoskich bagnach nawet podczas suchych lat. Czy tak się faktycznie stanie, będziemy to śledzić w tym roku i kolejnych latach.

Projekt budzi jednocześnie kontrowersje ze strony mieszkańców Puszczy Kampinoskiej i otuliny. W ich ocenie realizacja przedsięwzięcia doprowadza do wielu lokalnych podtopień, czego przykłady można było rzekomo obserwować na przełomie 2017 i 2018 roku. Przedstawiciele projektu odbijają jednak piłeczkę, wielokrotnie podkreślając, że infrastrukturę zaprojektowano tak, by oddziaływała wyłącznie na tereny należące do KPN. Z kolei wysoki poziom wody w tamtym czasie spowodowany był po prostu bardzo intensywnymi opadami jesienią roku 2017.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Infrastruktura Kampinoskich Bagien gotowa. Teraz czekamy na efekty

  1. Dzień dobry
    Jeśli ktoś z Państwa obawia się, że projekt powoduje jakieś poddopienia to bardzo zachęcam do kontaktu. Włożyliśmy wiele wysiłku by tak się nie stało i jestem przekonany, że takich miejsc nie ma. Niemniej jestem otwarty na wszelkie sygnały.
    Zwracam też uwagę, że w projekcie przeprowadzono też szereg działań, które wprost zmniejszyły problemy z podtopieniami: w Sadowej Dziekanówku wybudowaliśmy groblę oddzielającą bagna od obszarów zabudowanych, a w gminie Leszno i Brochów wykupiliśmy ponad 140 ha najbardziej zabagnianych gruntów o co właściciele wnioskowali od lat.

    Przy okazji podziękowania dla pana Jerzego za relacjonowanie naszego projektu 🙂

    Michał Miazga – koordynator projektu Kampinoskie Bagna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *