Dojazd do Puszczy Kampinoskiej

Dzięki bliskości Warszawy dojazd do Kampinoskiego Parku Narodowego generalnie nie sprawia większego problemu – niezależnie od środka lokomocji. Dotyczy to przede wszystkim wschodniej części Puszczy, bo dostać się do zachodnich fragmentów może być już nieco trudniej.

Autobus w Kampinoskim Parku Narodowym

Autobusem

Dzięki temu, że Puszcza Kampinoska de facto leży w aglomeracji warszawskiej, do KPN-u możemy bez problemu dojechać miejskimi lub podmiejskimi autobusami. Poniżej przedstawiam najbardziej popularne linie wśród miłośników Puszczy:

  • 110 – tym autobusem dojedziemy w rejony najbliższe Warszawie, przede wszystkim do popularnej Polany Opaleń (przyst. Akcent), a także do Łomianek-Dąbrowy. Linia startuje z Metra Marymont i kursuje co 20-30 minut.
  • 150 (dawne Ł) – rusza nawet co 10 minut z Metra Młociny i dojeżdża do szpitala w Dziekanowie Leśnym. Pętla ta jest świetnym miejscem wypadowym, bo ruszają stąd szlaki zielony oraz czerwony biegnące przez najładniejsze fragmenty wschodniej Puszczy.
  • 210 (d. 708) – jeden z popularniejszych autobusów wśród miłośników Puszczy. Z Metra Młociny dojedziemy nim do: Lasek (Sokołowskiego), Izabelina (w tym dyrekcji KPN – przyst. Urząd Gminy) oraz Truskawia. 200 metrów na zachód od pętli końcowej znajduje się węzeł szlaków, skąd od razu wejdziemy w piękne puszczańskie tereny. Wybrane kursy podjeżdżają też do Sierakowa (czarny szlak, a nieco dalej na zachód – zielony). Autobus kursuje co 10-30 minut.
  • 250 – z Metra Młociny dojedziemy tą linią co 20-30 minut do węzła szlaków w Łomiankach Dąbrowie (szlaki niebieski, czarny i zielony rowerowy).
  • 714 – dogodny sposób dojazdu do Lipkowa (przyst. Lipków-Muzeum), skąd możemy ruszyć pieszo kampinoskim szlakiem rowerowym lub pieszym szlakiem niebieskim. Kursuje co 0,5-1 h ze stacji metra Księcia Janusza.
  • 719 – ten autobus to podstawa, gdy chcemy dojechać do południowej części Puszczy. Przejeżdża obok kampinoskich szlaków w: Zaborowie (Zaborów-Szkoła) oraz Lesznie (pętla). Rusza z metra Księcia Janusza. W szczycie 719 kursuje nawet co 15 minut, ale poza szczytem tylko co godzinę.
  • 800 – w sezonie (od kwietnia do końca października) linią tą sprawnie dojdziemy z Metra Młociny niemal w samo serce Puszczy, do Cmentarza w Palmirach.
  • L18 – linia lokalna kursująca co 20 minut-godzinę z rynku w Starych Babicach (gdzie dojedziemy m.in. 719) przez Izabelin do Sierakowa.
  • L29 – linia lokalna kursująca co około godzinę z Leszna (gdzie dojedziemy 719) do Kampinosu.
  • PKS-y – po obrzeżach Puszczy Kampinoskiej jeżdżą także PKS-y, choć podróże tym środkiem lokomocji lepiej zawczasu dobrze zaplanować, bo niektóre autobusy kursują raptem kilka razy dziennie. PKS-y kursują np. z Dworca Gdańskiego lub/i Nowego Dworu Mazowieckiego do Leocina, Nowin, Górek, Starej Dąbrowy i Czosnowa; z Grodziska Mazowieckiego do Leszna i Roztoki; z Sochaczewa do Brochowa, Śladowa i Piasków Królewskich.

Pociągiem

W bezpośredniej okolicy Puszczy Kampinoskiej nie ma żadnych stacji kolejowych. Pociąg może natomiast okazać się przydatnym środkiem transportu, gdy chcemy dojechać rowerem do dalszych, zachodnich fragmentów KPN-u. Wówczas proponuję dojechać do stacji:

  • Nowy Dwór Mazowiecki (linia Warszawa-Gdańsk) – wystarczy przejechać przez ruchliwy most na Wiśle (można chodnikiem) i już po kilku kilometrach dojeżdżamy do szlaków startujących z północnej części Puszczy, np. Cybulic (12 km) czy Leoncina (15,5 km).
  • Teresin-Niepokalanów (linia Warszawa-Poznań) – stąd ładną i mało ruchliwą powiatową drogą możemy łatwo dojechać do Kampinosu (9 km) oraz Granicy (12 km).
  • Sochaczew (linia Warszawa-Poznań) – stosunkowo łatwo dojechać stąd lokalnymi drogami do Brochowa (14 km) czy Żelazowej Woli (8 km). Z sochaczewskiej stacji w sezonie odjeżdża też ciuchcia do Tułowic przy granicy KPN-u.

Samochodem

Dla zwolenników własnych czterech kółek Kampinoski Park Narodowy przygotował sieć leśnych bezpłatnych parkingów pozwalających wystartować niemal na dowolnym szlaku. W kilku miejscach obok parkingów przygotowano także polany rekreacyjne. Uwaga! Bywa, że w letnie weekendy niektóre parkingi bliżej Warszawy mogą być przepełnione.

Rowerem

Niestety, z Warszawy do Puszczy Kampinoskiej nie prowadzi żadna ciągła ścieżka rowerowa, choć są plany wytyczenia takich tras. Dla miłośników dwóch kółek, którzy chcą unikać dużego ruchu samochodowego, polecam następujące trasy:

  • Ścieżką rowerową z centrum wzdłuż Wisły mijamy trasę Mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Tu kończy się ścieżka. Dalej przejeżdżamy przez Las Młociński, za nim skręcamy w lewo i docieramy do ul. Warszawskiej. Następnie ścieżką rowerową przejeżdżamy przez całe Łomianki do trasy na Gdańsk. Po jej przekroczeniu ulicą Marii Konopnickiej po kilku kilometrach docieramy do Dziekanowa Leśnego.
  • Na Bemowie, na rogu ulic Radiowej i Powstańców Śląskich ruszamy na zachód Radiową po ścieżce rowerowej. Wjeżdżamy do Lasu Bemowskiego i po minięciu Fortu Radiowo przejeżdżamy przez ul. Radiową i kierujemy się na zachód szeroką leśną ścieżką. Gdy skończy się las, wjeżdżamy asfaltem do Janowa, na końcu drogi skręcamy w prawo i dalej tak, jak nas prowadzi intuicja: w lewo i prawo do ciągu pieszo-rowerowego biegnącego przez ładną łąkę. Gdy przekroczymy las, dotrzemy do Klaudyna. Dalej tą drogą dojedziemy do Lasek i tamtejszego węzła szlaków. Wbrew pozorom trudno się tu zgubić!


1 komentarz do wiadomości “Dojazd do Puszczy Kampinoskiej

  1. Ja mam pytanie o parkingi i miejsca do parkowania. Są oficjalne parkingi wytyczone np. W truskawiu, Granicy, Mościskach, na końcu Lasek, czy Roztoce. I są takie nie zaznaczone na mapie jak parking w Łubcu. I takie parkingi mnie interesują, ponieważ z tych oficjalnych o jest pieszo wszędzie dojść. Czy znacie może miejsca legalne do parkowania, a nieoficjalne, jak Łubcu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *