Dlaczego Kampinoska?

Skąd moja fascynacja Puszczą Kampinoską?

Będąc uczniem liceum, znalazłem w szafie starą mapę Puszczy Kampinoskiej. Po jej obejrzeniu zdziwiło mnie, jak blisko Warszawy leży park narodowy z dzikim lasem. Tego samego dnia postanowiłem pojechać tam na rowerze. Na początek dojechałem tylko do granicy parku. Później, z każdym tygodniem zgłębiałem coraz dalsze zakamarki Puszczy, aż po kilku latach miałem zjeżdżone już wszystkie szlaki.

Skąd ta strona?

Efektem zafascynowania Puszczą była spora liczba zdjęć i wiedzy. W końcu postanowiłem się nią podzielić na stronie Pkampinoska.republika.pl. Niestety, po kilku miesiącach zabrakło mi czasu i strona leżała odłogiem. Po zakończeniu edukacji postanowiłem ją jednak reaktywować i udoskonalić pod nowym adresem. Tak powstał niniejszy blog, który już od dłuższego czasu z powodzeniem udaje mi się utrzymywać przy życiu, gromadząc coraz większą liczbę czytelników.

Po co ta strona?

Ideą jest przekazywanie wiedzy o puszczy i jej pięknie. O ile tylko możliwe, unikam polityki, wszelkich sporów religijnych, światopoglądowych, filozoficznych itepe. Na razie stronę redaguję sam, ale jestem otwarty na współpracę. Jeśli chcesz pomóc w redagowaniu, masz uwagi i pomysły na udoskonalenie strony, napisz.

Co jest takiego niezwykłego w Kampinoskiej?

Wiele osób nie wie, co takiego ciekawego jest w “Kampinosie”. Ot, przeciętny las położony na płaskim i śmiertelnie nudnym Mazowszu. Odpowiadam w punktach:

  • Przeciwieństwa się tu przyciągają: nie brak w Polsce miejsc z wydmami. Nie brak też regionów bagnistych. Ale tylko w Puszczy Kampinoskiej przecinają się one w tak spektakularny sposób. Nawet krótki spacer może się więc tu wiązać z nagłą zmianą roślinności, krajobrazu, a nawet mikroklimatu!
  • Dzikość u bram wielkiego miasta: mało które wielkie miasto ma to szczęście, by jego mieszkańcy mogli cieszyć się w swojej okolicy dziką puszczą
  • Gdzie natura wraca po swoje: KPN to chyba jedyny park narodowy w kraju, którego teren był wcześniej tak mocno przekształcony przez człowieka, a teraz dzika natura krok po kroczku tu wraca. Nie zdziwcie się więc, jak w środku lasu zobaczycie opuszczone budynki, bunkry czy nawet linię kolejową!
  • Drobne ciekawostki: fascynujące momenty w historii, ciekawi ludzie związani z tym terenem albo rośliny, które zazwyczaj rosną na stepie lub w tundrze, a jednak można je spotkać też na Mazowszu. Takich małych perełek do odkrycia jest w Puszczy Kampinoskiej całe mnóstwo!
Kampinoska, bo Kampinos

I jeszcze jedna uwaga na koniec. Piszemy KAMPINOSKA (od miejscowości Kampinos), a nie KAMPINOWSKA (Kampinows?)!!!

A skąd ta nazwa? Temu można by poświęcić dłuższy artykuł. Ponoć najbardziej prawdopodobna jest teoria, że bierze się od… kapania, co wiąże się z tym, że na skarpie w Kampinosie biło ponoć kiedyś źródełko.

Zasady komentowania

Jako administrator strony rezerwuje sobie prawo usuwania komentarzy o charakterze: obraźliwym, chamskim, reklamowym, rasistowskim (i innych szerzących nietolerancję), pomówień lub mających znamiona łamania prawa, a także wypowiedzi ewidentnie odbiegających od tematu komentowanego wpisu.