Jak „Kampinoskie bagna” przywrócą kampinoskie bagna? To robi wrażenie!

Od wielu miesięcy wspominam tu o projekcie „Kampinoskie bagna”, ale przypomnijmy raz jeszcze… Każdy, kto bywa w Puszczy, dostrzega, że szczególnie latem i jesienią na terenach bagiennych robi się sucho. Nie raz zdarza się, że woda całkowicie znika. Wszystko oczywiście przez to, że w XIX wieku zdecydowano się na osuszenie tych terenów poprzez wybudowanie sieci kanałów, które skutecznie meliorują Puszczę Kampinoską. Oczywiście zdarzają się osoby, które wskażą na rok 2011, kiedy – mimo rzekomo licznych kanałów – w Puszczy zrobiło się na tyle dużo wody, że zaczęła ona zagrażać okolicznym mieszkańców. Przypomnę jednak tylko, że w owym roku wystąpiły rekordowo wysokie opady deszczu. A norma jaka jest, każdy widzi.

Dlatego właśnie Kampinoski Park Narodowy od dłuższego czasu przymierza się do podjęcia działań, które miałyby podnieść poziom wód gruntowych, ale tylko w lokalnym stopniu, aby nie zaszkodzić okolicznym mieszkańcom. Tak właśnie powstała inicjatywa projektu „Kampinoskie Bagna”. Zakłada on podjęcie następujących działań, które mają zwiększyć lokalną retencję wody, w tym utrudnić jej odpływ:
• wprowadzanie wody w obniżenia terenowe,
• przebudowa hydrotechniczną Wilczej Strugi,
• ogroblowanie odcinków Łasicy,
• wzmocnienie grobli w miejscowości Sadowa,
• budowa progów piętrzących w lokalnych rowach i małych ciekach.

Co to wszystko da? Ano, wreszcie możemy się o tym przekonać. Na stronie projektu opublikowano bowiem symulacje pokazujące, jak wyglądałby stan wody po podjęciu planowanych działań oraz bez nich. Jako referencyjne wybrano zarówno lata mokre, suche, jak i te w normie. Wyniki można oglądać na animacjach i muszę przyznać, że robią wrażenie. Różnica jest naprawdę spora. Poniżej zamieszczam kilka ciekawszych zrzutów ekranowych dotyczących suchego roku 2009.

Dodajmy, że przetarg na wykonanie opisanych wyżej działań już został ogłoszony. Prace miałyby zostać zrealizowane do listopada przyszłego roku.

Na obrazkach poniżej: 2009, rok suchy, bez piętrzenia na jazie stan obecny (po lewej) oraz z piętrzeniem na jazie po wykonaniu działań (po prawej)

Dolna Łasica
Żurawiowe

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Jak „Kampinoskie bagna” przywrócą kampinoskie bagna? To robi wrażenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *