ASF przybiera na sile w Puszczy Kampinoskiej

Dzik (fot. Wikipedia)

Według informacji podanych przez głównego lekarza weterynarii Puszcza Kampinoska stała się jednym z groźniejszych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w kraju.

Tylko od początku tego roku udało się wykryć 305 przypadków zarażenia dzików tym wirusem, z czego 21 przypadków dotyczy terenu Kampinoskiego Parku Narodowego oraz jego otuliny. Ważna dygresja: jeden przypadek może obejmować więcej niż jedno zwierzę (i na ogół tak właśnie jest).

Najnowszy raport (wydany 8 lutego br., za okres 28 stycznia – 3 lutego) mówi o 4 przypadkach w Puszczy Kampinoskiej dotyczących 30 dzików. Co ciekawe, wszystkie one padły z powodu choroby, a nie odstrzału, który – jak już informowałem – ma docelowo objąć 200 osobników. Ze wspomnianego raportu wynika, że dziki padły w: Karolinowie, Lasocinie, Famułkach Królewskich oraz w Wiejcy.

Wcześniejsze trzy raporty z tego roku mówią o jeszcze 17 przypadkach dotyczących 67 dzików – w zdecydowanej większości dotyczą one zachodniej części Puszczy Kampinoskiej. Tylko jeden przypadek zakażenia został stwierdzony w wyniku odstrzału.

Poniżej: mapa stwierdzonych w tym roku przypadków zakażenia ASF w Puszczy Kampinoskiej (link do interaktywnej wersji)

Stwierdzone zakażenia ASF w styczniu i lutym br.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “ASF przybiera na sile w Puszczy Kampinoskiej

  1. Jeżeli Państwo się dokładnie przyjrzycie to z łatwością dostrzeżecie że wszystkie nowe wypadki pojawiły się w zachodniej części puszczy. Ponieważ w zeszłym roku było dokładnie odwrotnie, choroba występowała we wschodniej części Paku Kampinoskiego. Wniosek nasuwa się sam, ASF wędruje dalej na zachód, na obszarze zeszłorocznego ataku populacja dzików został zdziesiątkowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.