KPN wykupi kolejne cenne grunty

Nie tak dawno informowałem o przyznaniu Kampinoskiemu Parkowi Narodowemu ponad 300 tys. zł dotacji na wykup gruntów prywatnych. Choć najnowsza dotacja jest mniejsza, to dzięki niej uda się odkupić większy areał.

Przypomnijmy, że poprzednia dotacja została przeznaczona na wykup 1,5 ha gruntów położonych w gminie Leoncin. Tym razem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał 276 tys. zł. Za tę kwotę uda się nabyć dwie nieruchomości o łącznej powierzchni blisko 5,3 ha.

Jak można przeczytać w komunikacie prasowym, zakup gruntu w miejscowości Brzozówka (5,28 ha) pozwoli objąć ochroną występujące tam siedliska tzw. zmiennowilgotne: łąki olszewnikowo-trzęślicowe, niżowe łąki użytkowane ekstensywnie oraz łęg olszowo-jesionowy. Pod ścisłą ochroną znajdą się zagrożone gatunki roślin (goździk pyszny, czarcikęsik Kluka) i ptaków (derkacz, dudek, bielik, batalion, kulik wielki, łęczak i przepiórka).

Z kolei pozyskanie prawa własności wobec zabudowanej działki w Roztoce (0,0676 ha) pomoże KPN objąć ochroną występujące na niej siedliska: wydmy śródlądowe z murawami napiaskowymi, niżowe świeże łąki (użytkowane ekstensywnie), a także zagrożone gatunki roślin (np. sasanka łąkowa) i ptaków (derkacz i dudek).

Przypomnijmy, że z planowanych do wykupu 13,7 tys. ha. KPN wykupił dotychczas 11,1 tys. ha gruntów prywatnych, co stanowi 81% powierzchni założonego programu.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

5 komentarzy do wiadomości “KPN wykupi kolejne cenne grunty

 1. KPN to banda złodziei. Nie maja pojęcia o tym jak prowadzić Park Narodowy.
  Zamiast uczyć się od kraju,który założył 1szy park narodowy w 1872 Yellowstown. A nstepnie 1890 Sekquia i Yosemite. !szy Park powtal w Polsce w 1933 (Białowieża). Do 1934 roku w USA powstało 20 Parków Narodowych.
  W USA szanuje się prawa własności. Posiadacze działek mają prawo zabudowy (zgodnie z zasadami), a jeżeli chcą to mogą spredać za cene pełnorynkową.
  W Kampinosie KPN płaci 5 złotych za m2, a na obrzeżach parku cena jest 500 złotych za m2 i więcej.
  Złodzieje.

 2. KPN wykupuje zabudowane grunty w gminie Czosnów. Ani tam kawałka lasu,a KPN kupuje.
  Pytam się po co? Chyba żeby z zyskiem sprzedać.
  Sprawa do tv.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *