Ciekawostki

Geograficzne

  • Kampinoski Park Narodowy jest drugim pod względem powierzchni parkiem narodowym w Polsce. Zajmuje 385 km kw., z czego blisko 3/4 to lasy
  • Pozostała 1/4 powierzchni to w dużej mierze łąki. Co ciekawe, gdyby nie ich wykaszanie organizowane corocznie przez władze KPN, szybko by zarosły.
  • Wbrew niektórym informacjom Kampinoski Park Narodowy wcale nie jest jedynym parkiem narodowym na świecie leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy, choć z pewnością jednym z niewielu takich miejsc.
  • Bliskość Puszczy Kampinoskiej i stolicy sprawia, że bywa las ten jest nazywany „zielonymi płucami  Warszawy”. Określenie to nie jest bezzasadne, ponieważ w Warszawie przeważają wiatry z zachodu i północnego-zachodu, a więc wiejące od strony Puszczy.
  • Teren Puszczy Kampinoskiej cechuje się specyficznym mikroklimatem. Położenie w obniżeniu sprzyja np. przymrozkom czy występowaniu mgieł.
  • Jeszcze niecałe 200 lat temu Puszcza Kampinoska była nieporównanie bardziej mokrym i niedostępnym obszarem niż dziś. Świadczą to tym takie nazwy miejscowości, jak choćby Wiersze (pochodzi ona najprawdopodobniej nie od formy literackiej, ale od dawnej nazwy elementów sieci rybackich). Wszystko zmieniło zmeliorowanie tego obszaru, które rozpoczęto w XIX wieku. Dziś władze KPN próbują stopniowo cofać skutki tych działań.
Zdjęcie satelitarne Kampinoskiego Parku Narodowego
Zdjęcie satelitarne KPN w podczerwieni

Geologiczne

  • Podczas ostatniego zlodowacenia w Polsce na obszarze dzisiejszej Puszczy Kampinoskiej znajdowało się sporej wielkości jezioro zastoiskowe. Jego ślady widoczne są w osadach tzw. iłów warwowych (lub wstęgowych). Składają się one z naprzemiennych warstw jasnej i ciemnej. Każda taka sekwencja odpowiada jednemu rokowi.
  • Niemal cała Puszcza Kampinoska leży w pradolinie Wisły. Ma ona szerokość około 15 km, podczas gdy dziś Wisła zajmuje szerokość tylko około kilometra. Gdy ustępowało ostatnie zlodowacenie, całą szerokością tej pradoliny płynęła pra-Wisła. W jej dawnym nurcie dziś mamy bagna ułożone w dwóch pasach. Z kolei tereny wydmowe to dawne wyspy na rzece. Tak duża szerokość rzeki warunkowana była dwoma czynnikami. Po pierwsze, sporą ilością wody płynącej z topniejącego lądolodu. Po drugie, obecną wówczas na tym terenie wieloletnią zmarzliną, która utrudniała wsiąkanie wody w grunt.

Historyczne

Przyrodnicze

  • W Puszczy Kampinoskiej jest 359 łosi (dane za rok 2017). Daje to ponad 1 łosia na każdy kilometr kwadratowy. Dużo, choć spotkać tego zwierzaka w lesie wcale nie jest łatwo. Dowiedz się, jak wypatrzyć łosia w Puszczy.
  • W 1993 roku rozpoczęto nowatorski jak na owe czasy program reintrodukcji rysia w Puszczy Kampinoskiej. Niestety, trudno mówić w tym przypadku o sukcesie, bo liczba tych zwierząt systematycznie maleje.
  • Paradoksalnie słaba jakość gleb sprawiła, że swego czasu drewno z kampinoskich lasów było bardzo cenione. Dotyczy to sosny, która rosnąc na ubogich w składniki odżywcze piaskach, przyrastała bardzo powoli, co przekładało się na mocne drewno i prosty pień (tzw. sosna masztowa). Jak wskazuje nazwa, było ono cenione do wyrabiania masztów dla statków.
Wizualizacja rzeźby Puszczy Kampinoskiej (Geoportal.gov.pl)

4 komentarze do wiadomości “Ciekawostki

    1. jest trochę takich miejsc na świecie..
      z tych blisko Polski to np. Park Narodowy Danube Ipoly na obrzeżach Budapesztu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *