Piwnice w opuszczonych kampinoskich gospodarstwach domowych już od wielu lat służą jako schronienie dla nietoperzy. A od teraz lokum będą mogły tam znaleźć również płazy.
W wyniku prowadzonego od lat 70. ubiegłego wieku wykupu prywatnych gruntów z kampinoskiego krajobrazu zniknęło już wiele zabudowań. Ale nie do końca. Decyzją Kampinoskiego Parku Narodowego w wielu przypadkach pozostawiano bowiem piwnice czy ziemianki, aby mogły się tam chronić nietoperze. Efekty tych działań widać jak na dłoni, bowiem obecnie Puszcza Kampinoska jest jednym z największych w kraju zimowisk tych wyjątkowych i pożytecznych ssaków.
Ale myli się ten, kto myśli, że tylko nietoperze gustują w opuszczonych piwnicach. Schronienia szukają tu bowiem również płazy. I właśnie z myślą o nich dostosowano właśnie część obiektów na terenie KPN.
Podstawowym i najważniejszym działaniem było udrożnienie wyjścia poprzez budowę ramp na istniejących schodach. Dzięki temu zwierzęta będą mogły bez przeszkód wydostać się z piwnic na wiosnę. Oprócz tego zapewniono im wewnątrz piwniczek dogodne schronienia poprzez umieszczenie drewnianych trapów, rozkładającego się drewna, liści oraz elementów ceramicznych.
Działanie to ma na celu poprawę stanu populacji płazów w Kampinoskim Parku Narodowym, przede wszystkim traszki grzebieniastej, która upodobała sobie część piwnic do zimowania. Łącznie jesienią tego roku dostosowano w ten sposób 27 piwniczek. Działanie jest częścią projektu „Kampinoskie Bagna 2” o wartości 25 mln zł.
fot.: strona projektu Kampinoskie Bagna 2
Oby typowy polski janusz nie wrzucił tam odpadów z remontu….