Kampinoskie nietoperze trzymają się mocno!

Choć nietoperze należą do najbardziej zagrożonych wyginięciem ssaków na Ziemi, w Puszczy Kampinoskiej ich populacja utrzymuje się na stabilnym poziomie – udowodniła zakończona właśnie akcja liczenia tych zwierząt.

Łącznie w sezonie 2022/2023 pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego wraz z wolontariuszami doliczyli się 1611 osobników reprezentowanych przez 7 gatunków. To wprawdzie nie rekord, bo ten padł w poprzednim sezonie (1820 osobników i 8 gatunków), ale stanowi to drugi wynik w historii tych pomiarów. Dla porównania, w sezonie 2020/2021 stwierdzono 1468 osobników.

Jeśli chodzi o szczegóły niedawnego liczenia, to populacja kampinoskich nietoperzy prezentuje się następująco:

  • najliczniejszym gatunkiem, jak zwykle, jest gacek brunatny – 578 osobników (35,9%),
  • na drugim miejscu uplasował się mopek – 505 os. (31,3%),
  • na trzecim jest nocek Natterera – 264 os. (16,4%),
  • poza podium uplasowali się: nocek rudy – 233 os. (14,5%), gacek szary – 13 os. (0,8%), nocek duży – 12 os. (0,7%), mroczek późny – 6 os. (0,4%),
  • względem lat poprzednich nie odnotowano nocka Brandta/wąsatka.

Dodajmy, że choć nietoperzy generalnie doliczono się mniej, to padło też kilka „małych rekordów”. Dotyczą one nieznacznie wyższej liczebności 3 gatunków: gacka brunatnego, nocka rudego oraz nocka dużego.

Oczywiście należy podkreślić, że podane wyżej liczby nie odnoszą się do całej populacji nietoperzy w KPN. W ramach liczenia nie kontrolowano bowiem kilkuset piwniczek ziemnych użytkowanych przez mieszkańców kampinoskich wsi, gdzie także można się spodziewać dużej liczby nietoperzy.

Jak podkreśla dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego, tak dobrego wyniku by nie było, gdyby nie aktywna ochrona tych gatunków. „Te latające nocą ssaki są u nas kompleksowo chronione: przysposobiono dla nich około 200 zimowisk oraz zamontowano 600 skrzynek wykorzystywanych przez te zwierzęta od lata do jesieni. Należy tu wspomnieć o przystosowaniu na hibernakula nietoperzy 183 piwniczki ziemne z gospodarstw wykupionych przez Park oraz bunkra w kompleksie budowli dawnego zapasowego punktu dowodzenia Układu Warszawskiego na Łużowej Górze (fot. powyżej). Poza wymienionymi piwniczkami i bunkrem nietoperze liczono także w dwóch fortach Twierdzy Modlin i zespole pięciu prochowni, które znajdują się na terenie KPN” – czytamy we wpisie Parku na Facebooku.

Jak podkreśla dyrekcja KPN, dzięki odpowiedniej ochronie nietoperzy Puszcza Kampinoska jest obecnie największym zimowiskiem nietoperzy spośród polskich parków narodowych. A działania te warto kontynuować, bo są to bardzo pożyteczne zwierzęta. Pracują bowiem na „nocną zmianę”, czyli polują na owady, które są niedostępne dla ptaków owadożernych, aktywnych w dzień.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Kampinoskie nietoperze trzymają się mocno!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *