Puszcza Kampinoska będzie lepiej chroniona przez ogniem

Późną jesienią możemy o tym zapominać, ale często już na wiosnę w Puszczy Kampinoskiej wyraźnie rośnie zagrożenie pożarowe i nierzadko trzyma tak aż do końca lata. Ale dzięki sowitej dotacji KPN już wkrótce zyska nowe narzędzia do walki z tym niszczycielskim żywiołem.

Szczęśliwie w ostatnich latach w Puszczy obyło się bez większych pożarów, choć już np. w bardzo suchym roku 2019 powierzchnię pogorzelisk liczono w blisko 20 hektarach. A było i w historii tego Parku kilka takich epizodów, gdy płonęły całkiem spore połacie lasu – dziś pamiątką po nich są rozległe wrzosowiska. Warto zresztą wiedzieć, że Kampinoski Park Narodowy to park leśny, w którym od lat wybucha najwięcej pożarów w kraju.

Kluczowym narzędziem w walce z ogniem – co chyba oczywiste – jest jego wczesne wykrycie. Dotychczas cel ten realizowany był dość prymitywnymi metodami, czyli naocznymi obserwacjami prowadzonymi z sieci specjalnych wież. Teraz jednak – dzięki aż 10 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – do Puszczy zawita nowoczesność.

Pierwsza z umów pn. „Budowa i modernizacja systemu monitoringu przeciwpożarowego w Kampinoskim Parku Narodowym” zakłada unowocześnienie trzech istniejących wież obserwacyjnych: w Miszorach, Dąbrówce i Zamczysku. Przebudowa obejmie demontaż kabin i zamocowanie kamer na podwyższonych masztach.

W ramach działań zaplanowano także demontaż czterech wież, które są w złym stanie technicznym. Ich miejsce zostanie przywrócone przyrodzie. Dwie nowe wieże powstaną w miejscowościach: Kaliszki oraz Izabelin. Na wszystkich zamontowane zostaną kamery wraz z oprogramowaniem. Następnie zostaną podłączone do nowego systemu przeciwpożarowego. Pozwoli to na automatyczne przekazanie informacji o pojawieniu się zadymienia pomiędzy kamerami a punktem alarmowo-dyspozycyjnym i zapewni nadzór nad całym obszarem KPN.

Z kolei w ramach drugiej umowy, pn. „Budowa przeciwpożarowego systemu łączności radiowej wraz z mobilnym systemem wykrywania pożarów”, powstanie system łączności, który poprawi komunikację pomiędzy służbami w czasie prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych oraz innych, związanych ze zwalczaniem skutków klęsk żywiołowych. Zmodernizowane zostaną trzy punkty czerpania wody do celów przeciwpożarowych. Ponadto w ramach inwestycji zaplanowano zakup ciągnika do wykonywania prac w zakresie ochrony obszarów leśnych i nieleśnych przed pożarami oraz drona.

fot.: KPN

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Puszcza Kampinoska będzie lepiej chroniona przez ogniem

  1. Super, pamiętam, że jakieś 15 lat temu podczas jednej z przejażdżek rowerowych po puszczy natrafiliśmy w okolicach Bromierzyka na wieżę przeciwpożarowa. Jest to na trasie zielonego szlaku. Zatrzymaliśmy się na chwilę żeby ja obejrzeć. Nagle słyszymy z góry – Wchodzicie czy nie!? Trochę niepewnie wspięliśmy się na sam szczyt. Pan nam wtedy opowiedział o tym co robi, jak tam żyje. W środku panował niesamowity upał. Wynagrodził to piękny widok na puszczę a w oddali było widać Warszawę. Podzieliliśmy się woda która mieliśmy i pojechaliśmy dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *