Remont infrastruktury turystycznej w Truskawiu powinien ruszyć w tym roku

Już od kilku lat Kampinoski Park Narodowy przymierza się do gruntownego remontu infrastruktury turystycznej wokół parkingu w Truskawiu. Wygląda na to, że wreszcie powinien on dojść do skutku… przynajmniej częściowo.

Przypomnę, że o ambitnych planach budowlanych w Truskawiu informuję na łamach „Kuriera” już od roku 2019. Park zamierzał nie tylko wyremontować tutejsze dziurawe klepisko zwane parkingiem, ale także ustawić wiaty, ławki, plac zabaw, siłownię plenerową, stację naprawy rowerów oraz toalety. W planach było także wytyczenie szlaku w nowym przebiegu oraz zlikwidowanie problemu tzw. truskawskiego morza (czyli często zalanego żółtego szlaku w kierunku Zaborowa Leśnego – fot. poniżej). Szerzej o zamierzeniach tych pisałem TU.

Tzw. Truskawskie Morze

Według pierwotnych planów prace remontowe miały ruszyć już roku 2021. Niestety, trudności formalne oraz protesty okolicznych mieszkańców sprawiały, że ogłoszenie stosownego przetargu było systematycznie odkładane.

Wygląda jednak na to, że przynajmniej część z tych zamierzeń uda się zrealizować w tym roku. Tak przynajmniej wynika z opublikowanego właśnie rocznego planu zamówień publicznych KPN. Wymieniono tam pozycję pod nazwą „Modernizacja ścieżki dydaktycznej Do Karczmiska i wykonanie ścieżki spacerowej w Truskawiu” o wartości 1,2 mln zł. Planowany termin ogłoszenia tego przetargu to II kwartał br.

Nazwa zamówienia sugeruje, że zrealizowana zostanie tylko część planowanych prac. I nie jest to zaskoczeniem, bo pokrywa się to z tym, co podczas listopadowego wywiadu powiedział mi dyrektor KPN Mirosław Markowski:

„Projekt został zahamowany przez sąsiadów, którzy protestują przeciwko lokalizacji rozbudowywanego parkingu. To zadanie na pewno mocno się opóźni. Ale mamy nadzieję, że w roku 2023 uda nam się ruszyć z realizacją tych zaplanowanych prac, które nie wymagają uzgodnień. To m.in. wytyczenie nowego przebiegu niebieskiego szlaku w kierunku cmentarza w Palmirach czy poprawa żółtego szlaku w kierunku Zaborowa, gdzie na wiosnę regularnie pojawiają się podtopienia. Jesteśmy już w tej sprawie po wstępnych uzgodnieniach z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych”.

Trzymam zatem rękę na pulsie. Jak tylko przetarg zostanie ogłoszony, z pewnością przedstawię, jaki będzie jego szczegółowy zakres.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

4 komentarze do wiadomości “Remont infrastruktury turystycznej w Truskawiu powinien ruszyć w tym roku

  1. Zawracanie rzeki kijem… Truskawskie morze w sposób naturalny ogranicza napływ do puszczy gawiedzi hm często niezbyt predestynowanej do wycieczek na łono natury

  2. Czy w ramach przebudowy planowane jest postawienie bramek z bilecikami na wejściach na szlaki aby sprostać marzeniom co poniektórych o opłatach za wstęp do KPN dla Warszawiaków?

  3. Może warto pomyśleć o kilku miejscach wypadowych do KPN w innych okolicach Warszawy? Np. w Zaborowie?

  4. Zadziwiająca jest ta zapalczywość w oprotestowywaniu wszystkiego. Pierwsze co się pojawia po zaplanowaniu czegokolwiek to protest. Przy okazji pytanie. Przy zbiegu dróg z Miszor, Famułek Brochowskich i Famułek Królewskich była mała polanka obok krzyża i dawnego przystanku PKS. Wiem, że polanka nie była do tego przystosowana, ale nikomu nie wadząc można było na niej zostawić na parę godzin samochód. Ale widać komuś to przeszkadzało, bo ostatnio ktoś ją zaorał. A są tam w pobliżu tylko dwa domy: jeden ze sklepem, drugi z jakimś warsztatem piaskowania. Czy ktoś wie kto to zrobił? W zachodniej części Puszczy Kampinoskiej praktycznie nie ma parkingów, poza dwoma miernymi w Śladowie i Piaskach. W dodatku dojazd do tego drugiego czasem jest niemożliwy. Może by w tamtej części podjąć jakąś inwestycję, zamiast użerać się z tzw. okolicznymi mieszkańcami. Jeszcze przyjdą w łachę i sami sfinansują ten parking w Truskawiu, żeby mieć porządek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *