Metamorfoza parkingu w Truskawiu ruszy już w tym roku

Choć parking w Truskawiu cieszy się wśród warszawiaków sporą popularnością, to jego stan od lat pozostawia wiele do życzenia. Ale już w tym roku zacznie się to zmieniać!

Niedostatki tutejszej infrastruktury szczególnie wyraźnie widać teraz, w czasach pandemii, gdy każdego weekendu tabuny warszawiaków zjeżdżają do Truskawia, by wyruszyć stąd na malowniczą pętlę przez Palmiry lub Zaborów Leśny. Niestety, często zdarza się, że już koło południa miejsc parkingowych brakuje, toteż kolejni kierowcy zastawiają końcówkę ul. 3 maja, skutecznie uprzykrzając życie pieszym czy miejscowym. Z kolei szczęściarze, którzy znaleźli miejsce na parkingu, wznoszą modły do nieba, by przy wjeździe i wyjeździe nie urwało w ich samochodzie zawieszenia.

Wkrótce rozpoczną się jednak prace budowlane, które poprawią stan tej infrastruktury. Jak wynika z planu przetargów Kampinoskiego Parku Narodowego, w II kwartale br. rozpisane zostanie zamówienie na „Zagospodarowanie parkingu i polany, modernizację ścieżki dydaktycznej Do Karczmiska, stworzenie ścieżki spacerowej i łącznika pieszo-rowerowego w Truskawiu”. Wartość prac szacowana jest na 2,5 mln zł.

O konkretach pisałem jeszcze pod koniec 2019 r., gdy KPN ogłaszał przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej tych prac. W skrócie mają one objąć:

 • remont parkingu, w tym jego powiększenie do powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych;
 • urządzenie polany rekreacyjnej, gdzie znajdą się m.in. wiaty, ławki, plac zabaw, siłownia plenerowa, stacja naprawy rowerów oraz toalety;
 • przygotowanie nowego szlaku łącznikowego, który połączy parking ze szlakiem niebieskim z pominięciem centrum Truskawia (wzdłuż obecnej linii energetycznej);
 • przygotowanie nowej ścieżki spacerowej, która połączy biegnące na zachód szlaki żółty i czarny (już teraz jest tam wydeptana ścieżka, nota bene dość popularna wśród turystów);
 • wyniesienie drogi na szlaku żółtym w miejscu, które jest notorycznie podtapiane (tzw. Morze Truskawskie).

W przetargu na prace projektowe napisano, że prace budowlane miałyby się zakończyć do końca tego roku, ale nie wykluczone, że w planowanym zamówieniu harmonogram będzie inny – o tym przekonamy się już wkrótce.

Swoje trzy grosze wtrąci także Urząd Gminy Izabelin, który zapowiedział remont końcówki ul. 3 maja (tj. od pętli autobusowej do parkingu) oraz króciutkiej ul. Dzika (końcowy dojazd do parkingu). W planie jest przede wszystkim uspokojenie ruchu i wybudowanie chodników, tak aby piesi nie musieli już uciekać przed samochodami pędzącymi tą wąską drogą. W tym przypadku na razie zlecono prace projektowe.

Aktualizacja z 3 marca. Jak informuje wójt gminy Izabelin, remont parkingu niestety się przeciągnie. Powodem jest uchylenie decyzji lokalizacyjnej przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. W ocenie Doroty Zmarzlak opóźni to prace o 4-6 miesięcy. Oznacza to, że realizacja inwestycji przesuwa się prawdopodobnie na wiosnę 2022 roku.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “Metamorfoza parkingu w Truskawiu ruszy już w tym roku

 1. z tego co wiem prace sa wstrzymane na projektem.. jeden z sasiadow nowego parkingu w Truskawiu nie wyraza zgody na budowe i spawa trafila na wokandę sądową…także nie tak szybko..przetargi wisza na stronoe juz od dluzszego czasu… ta sa plany przetargów do ogłoszenia w zamowieniach publicznych.. pozdrawiam

 2. “W planie jest przede wszystkim uspokojenie ruchu i wybudowanie chodników, tak aby piesi nie musieli już uciekać przed samochodami pędzącymi tą wąską drogą”.
  Gmina (wbrew mieszkańcom) planuje tam strefę zamieszkania.
  Z uspokojenia ruchu to będą głównie progi zwalniające i ograniczenie prędkości do 20 km/h.
  Nie będzie chodników. Bezpieczeństwo pieszych ma być oparte o to, że będą mieli pierwszeństwo na całej jezdni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *