Samorządy i KPN porozumiały się ws. trasy rowerowej dookoła Puszczy Kampinoskiej

22 lipca podpisano porozumienie pomiędzy Kampinoskim Parkiem Narodowym a lokalnymi samorządami w sprawie wspólnej realizacji projektu „Trasa rowerowa wokół Kampinoskiego Parku Narodowego wraz z trasami łącznikowymi i infrastrukturą towarzyszącą”.

Pod porozumieniem podpisał się dyrektor KPN, a także przedstawiciele okołokampinoskich powiatów (warszawski zachodni, nowodworski, sochaczewski) i gmin (Brochów, Czosnów, Izabelin, Kampinos, Leoncin, Leszno, Łomianki, Stare Babice). Dlaczego dzieje się to akurat teraz? Już niedługo rusza bowiem nabór projektów, które mają być realizowane w ramach rządowego programu „Polski Ład”. Wnioski o dofinansowanie można składać do 30 lipca.

Na czym będzie polegać ta inwestycja?

O tym, skąd się wziął pomysł na trasę rowerową dookoła Puszczy i jak miałaby ona wyglądać, pisałem już w marcu. W tym miejscu przypomnę jedynie, że dotychczas udało się opracować koncepcję inwestycji i – jak widać – zdobyć pełne poparcie lokalnych samorządów. Wiadomo, że trasa ma liczyć nawet 279 km. Będzie się składać zarówno ze szklaku dookoła Puszczy, jak i dróg łącznikowych. Oprócz tego powstanie infrastruktura towarzysząca, jak np. wieże widokowe, miejsca odpoczynku czy stacje naprawy rowerów. Co ważne, efekty realizacji tego projektu mają służyć zarówno turystom, jak i mieszkańcom.

Oczywiście na usta cisną się pytania o konkrety, np. o rodzaj nawierzchni czy dokładny przebieg tras. Te poznamy jednak dopiero, gdy projekt uzyska dofinansowanie.

Maksymalny koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 104 mln zł. Spodziewany czas realizacji to lata 2023-2026, ale np. gmina Stare Babice deklaruje, że jeśli otrzyma dofinansowanie, swoją część prac wykona do 2025 r.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “Samorządy i KPN porozumiały się ws. trasy rowerowej dookoła Puszczy Kampinoskiej

  1. A co z Kampinoskim Szlakiem Rowerowym prawnie usankcjonowanym w 1997 roku? Powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół KPN, został wyznakowany w terenie, wydano mapę szlaku w j.polskim i angielskim, został uwzględniony we wszystkich mapach turystycznych wydawanych po 1997 roku. Szlak powstał za środki unijne i tworzy pętlę wokół Parku o dł. 145 km. Jest to fakt prawny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *