Lipków: czy w granicach KPN powstanie osiedle mieszkaniowe?

Jak informowałem wcześniej na łamach „Kuriera”, w planach Urzędu Gminy Stare Babice jest obudowanie Puszczy Kampinoskiej niemal z każdej strony. Z informacji Stowarzyszenia Babice dla Przyrody wynika jednak, że nowa zabudowa może wkrótce powstać także w granicach Kampinoskiego Parku Narodowego. W ocenie organizacji byłoby to działanie nielegalne.

Sprawa dotyczy działki 139/1 w Lipkowie, która położona jest tuż obok terenu tutejszej parafii i Lipkowskiej Wody. Dziś rosną tu sobie drzewa i trawa, ale w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) uchwalonym jeszcze w 2011 r. przewidziano zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.

Wymiana ze znakami zapytania

Co ciekawe, jeszcze do niedawna teren ten należał do Kampinoskiego Parku Narodowego, ale został sprzedany prywatnemu właścicielowi… a właściwie nie sprzedany, tylko wymieniony. W 2016 r. KPN wymienił wspomnianą działkę 139/1 (o pow. 3,8 ha) na 55 ha położone w gminie Czosnów (miejscowości Małocice i Truskawka).

Transakcja wzbudziła wówczas pewne kontrowersje, bo z jednej strony Park pozbył się gruntu o ogromnej wartości, a w zamian otrzymał mało atrakcyjne tereny (z punktu widzenia inwestora) z dala od Warszawy.

KPN bronił się wówczas, że obie nieruchomości były wyceniane przez rzeczoznawców majątkowych, a z ich ekspertyzy wynika, że wartość wymienianych działek jest podobna. Dyrekcja podkreśliła ponadto, że pozbywając się terenu „zbędnego z punktu widzenia ochrony przyrody”, stała się właścicielem obszaru „szczególnie wartościowego pod względem przyrodniczym i krajobrazowym”, gdzie występują rzadkie i chronione gatunki roślin, bezkręgowców, płazów i ptaków, a także cenne siedliska przyrodnicze.

Działka w parku czy jednak nie?

Najciekawsze w sprawie jest jednak to, czy teren ten leży w granicach Kampinoskiego Parku Narodowego. Jeśli tak, to zgodnie z art. 15 ustawy o ochronie przyrody jego zabudowa jest zabroniona. Wprawdzie ustawa przewiduje kilka wyjątków od tej reguły, ale – w ocenie Stowarzyszenia Babice dla Przyrody – nie mają one tu zastosowania. Jakim więc prawem zapisano takie przeznaczenie w MPZP? – pyta organizacja wójta Starych Babic? Przecież prawo miejscowe jest w hierarchii aktów prawnych dużo niżej niż ustawa.

Po przeczytaniu argumentów Stowarzyszenia w pierwszej kolejności zerknąłem do Geoserwisu GDOŚ, gdzie można w szczegółach przeglądać granice parków narodowych. Co ciekawe, z portalu wynika, że przedmiotowa działka NIE leży na terenie KPN. Z drugiej jednak strony z rozporządzenia z 1997 r. jasno wynika, że jednak leży. A bez zmiany rozporządzenia, nie można zmienić granicy parku.

Jaka jest więc prawda? Najlepiej zapytać u źródeł. Dyrekcja KPN informuje mnie, że działka 139/1 faktycznie wciąż znajduje się w granicach KPN. Co jednak kluczowe w tej sprawie, w planach jest jej wyłączenie z granic parku narodowego.

Jeśli tak się stanie, wątpliwości co do legalności zabudowy tej działki już nie będzie. Pozostaną jednak pytania, czy warto było sprzedawać tę nieruchomość i pomniejszać powierzchnię parku. Tym bardziej że deweloper na pewno zadba, by tutejsza zabudowa była odpowiednio mocno zagęszczona. No, ale z drugiej strony dzięki transakcji stan posiadania parku summa summarum znacznie się powiększył, nie tylko ilościowo, ale i jakościowo. Może więc warto było poświęcić tę działkę w Lipkowie?

Ile osób, tyle będzie opinii.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

5 komentarzy do wiadomości “Lipków: czy w granicach KPN powstanie osiedle mieszkaniowe?

 1. Jeśli jest Pan miłośnikiem puszczy (jak Pan sam siebie określa) to dziwi mnie, kilka stwierdzeń w Pana tekście. „Dziś rosną tu sobie drzewa i trawa..” – nie wiem czy był Pan na działce, o której pisze Pan w ten sposób. Po pierwsze przepływa tam Lipkowska Woda, która jest naturalnym źródłem dla zwierząt, po drugie polanę regularnie odwiedzają dziki i łosie, rosną dzikie konwalie i wiele strachy drzew. Działka stanowi tez naturalny pas (którym przemieszczają się zwierzęta) łączący tę cześć Parku Kampinoskiego z drugą częścią Parku przedzieloną Polaną Lipków.
  Kolejne „czy warto było sprzedawać tę nieruchomość..” jak pisze Pan wcześniej nie było sprzedaży tylko wymiana… dużej, mało wartościowej działki w środku Kampinoskiego Parku na rzecz działki niezwykle cennej choćby przez swoje położenie (tuż przy granicy z zabytkowym Kościołem w Lipkowie).
  Na tej wymianie poza deweloperem nikt nie skorzysta. Ani Kampinoski Park, ani zwierzęta i rośliny, której podobno chroni, ani mieszkańcy, którzy niedługo dłużej będą wyjeżdżać z Lipkowa niż przemieszczać się po Warszawie.

  1. Dziwi mnie, że dla Pani, jako Wielbicielki Kampinosu, wartość działki ma wymiar wyłącznie finansowy. Czy zabudowane z trzech stron 4 ha lasu na skraju puszczy jest cenniejsze od 55 ha w środku parku?
   Rozumiem rozgoryczenie, wszak nie po to człowiek wydał grube pieniądze, żeby zamieszkać pod lasem, by za kilka lat okazało się, że ktoś wyda jeszcze grubsze, by zamieszkać w tym lesie.

 2. „Jakim więc prawem zapisano takie przeznaczenie w MPZP? – pyta organizacja wójta Starych Babic?”
  A którego Wójta pyta? Obecnego czy tego co wójtował w 2011 roku jak radni zmieniali MPZP dla tego terenu?

 3. Wszystko super , tylko jak deweloper tam dojedzie. Działka nie ma swojej drogi dojazdowej a z tego co wiem, sąsiedzi nei sa zachwyceni, zeby im buldozery jezdzili po ich drodze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *