Sosna kandelabrowa obumarła

Sosna kandelabrowa w Puszczy Kampinoskiej

Jedno z bardziej charakterystycznych drzew w Puszczy Kampinoskiej – sosna kandelabrowa zlokalizowana w okolicy uroczyska Łuże, niestety zakończyło swój żywot.

Na informację na ten temat natrafiłem na blogu Lechosława Herza – autora najpopularniejszego przewodnika po Puszczy Kampinoskiej. Wpis pochodzi jeszcze z końca listopada 2018 roku, ja udałem się w to miejsce w połowie stycznia.

Faktycznie, nie ma najmniejszych wątpliwości, drzewo obumarło, choć jeszcze stoi. Warto więc wykorzystać okazję i wybrać się w to miejsce, by zrobić pamiątkową fotografię. Drzewo znajduje się tuż obok węzła szlaków żółtego i niebieskiego przy uroczysku Łuże – od skrzyżowania kierujemy się kilkadziesiąt metrów na północ. Sosna będzie po naszej prawej stronie.

Jak wynika z informacji podanych na blogu Lechosława Herza, drzewo miało blisko 100 lat i powstało najprawdopodobniej wskutek ścięcia głównego pnia. Choć jego wiek może wydawać się niezbyt zaawansowany, to z pewnością wyróżniał tę sosnę na tle okolicznych drzew. Z Banku Danych o Lasach wynika, że średni wiek borów w tej okolicy to 50-60 lat.

Sosna kandelabrowa w Puszczy Kampinoskiej

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *