Dzięki tej aplikacji wycieczki po Puszczy nie będą już takie same!

Jaki jest wiek lasu, w którym się znajduję? Jaki jest jego skład gatunkowy? Na jakiej glebie rośnie? Do kogo należy? Dotychczas, by znać odpowiedzi na te pytania, trzeba było mieć niezłą wiedzę przyrodniczą. A dziś wystarczy mobilna aplikacja!

Tak się złożyło, że w ostatnich tygodniach przewija się w Kurierze temat mobilnych aplikacji uatrakcyjniających nasz spacer po lesie – pisałem choćby programach Misja Kampinos oraz Radiostacja Babice. Tym razem jednak pora na przedstawienie programu, którego możliwości nie ograniczają się wcale do Puszczy Kampinoskiej i okolic.

Proszę Państwa, oto Bank Danych o Lasach

Część z Was z pewnością spotkała się już z Bankiem Danych o Lasach – bazie prowadzonej dla krajowych lasów przez Lasy Państwowe. Dotychczas oferowane przez nią mapy można było jednak przeglądać tylko na ekranach komputerów. Ale dzięki opublikowanej właśnie aplikacji mBDL (wersja dla Androida i iOS) tę przeogromną bazę danych możemy zabrać ze sobą w teren. Wystarczy posiadać smartfon lub tablet z systemem Android bądź iOS.

Część z Was zapyta, co nam po aplikacji Lasów Państwowych, skoro KPN pod tę instytucję nie podlega? To fakt, ale nie zmienia to tego, że w BDL gromadzone są informacje o lasach różnych form własności, nawet tych prywatnych.

Aplikacja mBDL
Mapa podstawowa – czarne linie rozdzielają poszczególne wydzielenia
Co znajdziemy w aplikacji? Mnóstwo danych, często bardzo specjalistycznych

Domyślna mapa to „Mapa podstawowa”, a najciekawszą warstwą, którą zawiera, są wydzielenia z planu urządzania lasu. Na początku może się ona Wam wydawać niezrozumiała. Składa się bowiem z wydzieleń rozdzielonych czarną linią i opisanych niezrozumiałymi skrótami w formie ułamka. Ale spokojnie! To tylko pozornie skomplikowane. Otóż w liczniku mamy literę porządkową wydzielenia, a w mianowniku – nazwę dominującego gatunku (Md – modrzew, Św – świerk, Jd – jodła, Db – dąb, Bk – buk, Brz – brzoza, Ol – olsza, Js – jesion, Gb – grab itd.) oraz średni wiek w danym wydzieleniu. Proste!

Szczegółowe dane dotyczące konkretnego wydzielenia

O wiele więcej informacji o danym wydzieleniu uzyskacie, przyciskając na ekranie urządzenia mobilnego konkretne miejsce. Otworzy się wówczas zakładka, w której zawarte są dane np. o dokładnym składzie gatunkowym (zarówno w warstwie drzew, jak i podszytu) czy o typie gleby. Znów ktoś powie, że informacje te podano w skomplikowany sposób, ale dla chcącego ich rozszyfrowanie nie powinno być problemem. Przykładowo, jeśli udział danego drzewa oznaczono jako „8”, oznacza to, że stanowi on 80% drzew w danym wydzieleniu. Z kolei symbole gleb rozszyfrujecie, korzystając z Wikipedii, a oznaczenia klas bonitacyjnych drzewostanów znajdziecie TU.

Pozostałe warstwy dostępne w aplikacji to:

  • mapa drzewostanów (coś przede wszystkim dla drwali – pokazuje dominujący gatunek drzewa oraz przydatność do wyrębu – więcej na temat jej treści),
  • mapa zbiorowisk roślinnych (niedostępna dla obszaru KPN)
  • mapa form własności (możemy na niej łatwo wyśledzić, które lasy w KPN należą jeszcze do prywatnych właścicieli; ale uwaga – nie pokazuje ona prywatnych gruntów niezalesionych, tj. łąk czy terenów zabudowanych)
  • mapa łowiectwa (niedostępna dla obszaru KPN)
  • mapa siedlisk leśnych (dowiemy się z niej, czy mamy do czynienia z borem świeżym, a może suchym; niestety i ta mapa jest niedostępna dla terenu KPN, ale informacje o siedlisku znajdziemy w zakładce pod hasłem TSL po kliknięciu w dane wydzielenie; klucz do rozszyfrowania siedlisk znajdziecie np. TU).
W aplikacji mBDL możemy np. prześledzić, które lasy w KPN są prywatne
Nie tylko mapy

Warto podkreślić, że ta mobilna aplikacja oprócz samego przeglądania specjalistycznych map oferuje kilka czysto nawigacyjnych funkcji, które z pewnością mogą przydać się w terenie, np.: pokazywanie naszej bieżącej lokalizacji, zapisywanie śladu czy punktów czy wyświetlanie danych z różnych źródeł – np. zdjęć lotniczych, granic obszarów chronionych bądź danych katastralnych.

Miłej zabawy!

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “Dzięki tej aplikacji wycieczki po Puszczy nie będą już takie same!

  1. W artykule jest nieprawda: “Wystarczy posiadać smartfon lub tablet z systemem Android bądź iOS.”.
    Prawda jest taka, ze aplikacja wymaga androida w wersji co najmniej 5.0.

    Mapy wygladaja bardzo sensownie i chetnie bym skorzystal podczas spaceru…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *