Dworki i pałace

Poruszając się dziś w okolicach Puszczy Kampinoskiej, nie sposób przeoczyć powstających jak grzyby po deszczu osiedli domków jednorodzinnych, willi czy wręcz czegoś w rodzaju pałaców. Nie ma co się dziwić, wszak kto by nie chciał mieszkać w takim sąsiedztwie, w dodatku całkiem niedaleko Warszawy. Zresztą, tradycja budowania w otulinie Puszczy dworków czy pałacyków jest znacznie starsza, czego dowody w postaci pięknych zabytków szczęśliwie dotrwały do dziś. Gdzie je znaleźć?

Spis treści

Pałac w Lesznie

Późnobarokowy pałac wzniesiony przez rodzinę Łuszczewskich w I połowie XVIII wieku. Od 1736 r. posiadłość przeszła do rodziny Szymanowskich. W XIX wieku elewację budynku wzbogacono neorokokowymi ozdobami. Oprócz samego pałacu warto zwrócić uwagę na otaczający go zabytkowy park. Obecnie w posiadłość funkcjonuje jako centrum szkoleniowe banku BGŻ i nie jest udostępniona dla regularnego ruchu turystycznego, aczkolwiek okazjonalnie, po wcześniejszym umówieniu się z administracją obiektu, możliwe jest jego zwiedzanie.

Jak dotrzeć? Od głównego skrzyżowania w miejscowości (dróg wojewódzkich 579 i 580) kierujemy się na południe, a następnie skręcamy w prawo, w ulicę Fabryczną.

Pałac w Zaborowie

Okazały choć ukryty przed oczami przechodniów pałac wybudowany w latach 1901-1903 dla bankiera Leona Goldstanda. Co ciekawe, wcześniej w tym miejscu znajdował się dworek Izbińskich, wcześniej należący do rodu Zaborowskich (od nich wzięła się nazwa wsi). W budynku pałacu połączono elementy stylów barokowego i klasycystycznego, jednocześnie nawiązując do wiejskich rezydencji budowanych w Polsce w połowie XVIII wieku. Jest to piętrowa budowla założona na planie prostokąta nakryta dachem mansardowym. Od strony południowej przylegała do pałacu oranżeria, a od północy było połączenie z pawilonem kuchennym. Budynek otoczony jest zabytkowym parkiem, w którym rośnie kilka starych drzew oraz znajduje się staw. Obiekt często zmieniał właścicieli i przeznaczenie – po 1939 roku stacjonowały tu wojska okupacyjne, po wojnie teren należał do PGR-u (w oranżerii składowano nawozy!), a następnie do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, które miało tu swój dom pracy twórczej. Dziś jest to własność prywatna, niestety niedostępna dla zwiedzających. Co ciekawe, pałac grał w filmie „Kariera Nikodema Dyzmy” czy serialach „Doktor Murek”, „Buddenbrockowie”, „Lalka” oraz „Belle Epoque”.

Jak dotrzeć? Zaraz za kościołem (który znajduje się przy głównej drodze) skręcamy w ulicę Kościelną, by po kilkudziesięciu metrach dojść do bramy wejściowej. W okolicy zatrzymuje się autobus 719 oraz przechodzi niebieski szlak pieszy oraz Kampinoski Szlak Rowerowy.

Pałac w Zaborówku

Nieco ponad kilometr na zachód od pałacu Goldstandów w Zaborowie zlokalizowany jest znacznie mniejszy pałac w Zaborówku. Obiekt powstał w XIX wieku i był wielokrotnie przebudowywany. Do 1945 roku należał do rodziny Wodzińskich, następnie ulokowano tam PGR. W 1991 roku przebudowany do pełnienia funkcji ośrodka konferencyjnego, dziś znajduje się natomiast w rękach prywatnych i służy jako miejsce wesel i innych imprez. Obiekt nie jest dostępny dla regularnego ruchu turystycznego.

Jak dotrzeć? Pałac znajduje się przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 580 z drogą do Radzikowa. Obok przystanek autobusu linii 719, a nieco dalej na północ niebieski szlak pieszy.

Dwór w Kampinosie

Dwór klasycystyczny z początku XIX w. oraz pozostałość parku. Miejsce ciekawe przede wszystkim z uwagi na osoby Zygmunta Padlewskiego oraz Mieczysława Romanowskiego, którzy podczas powstania styczniowego organizowali tu oddziały. W czasie II wojny światowej Niemcy zorganizowali tu placówkę graniczną pilnującą pobliskiej granicy Generalnej Guberni z Krajem Warty. Po wojnie dworek należał do PTTK, które urządziło tu schronisko. W latach 90. Towarzystwo pozbyło się obiektu i obecnie jest on w rękach prywatnych. Jego zwiedzanie jest niestety niemożliwe.

Jak dotrzeć? Od głównego skrzyżowania DW 580 z Niekopalanowską kierujemy się kilkadziesiąt metrów na północ. W pobliżu jest przystanek autobusu L29 oraz szlaki piesze: żółty i niebieski.