Zarówno z punktu widzenia historii, jak i przyrody okolice cmentarza w Pamirach to jeden z najbardziej fascynujących rejonów Puszczy Kampinoskiej. A od teraz można je zwiedzać z nowym przewodnikiem.
Książka „Leśne ścieżki wokół Miejsca Pamięci Palmiry” to przewodnik z mapą po okolicach Muzeum – Miejsca Pamięci Palmiry, które znajduje się we wschodniej części Puszczy Kampinoskiej. Pozycja została wydana przez Muzeum Warszawy we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym.
Publikacja składa się z książki i obustronnej mapy zaprojektowanych tak, aby sprzyjać spacerom i zwiedzaniu okolic Muzeum – Miejsca Pamięci Palmiry.
Wybrane lokalizacje są zaznaczone na mapie oraz opisane i zilustrowane w rozdziałach Ścieżki (notki o miejscach związanych z historią, o szlakach spacerowych, o florze i faunie Puszczy Kampinoskiej, a także o pomnikach oraz upamiętnieniach) i Ślady (wybrane historie osób pochowanych na cmentarzu oraz postaci zasłużonych dla pamięci o ofiarach).
Mapa zawiera także oznaczenia szlaków turystycznych, ścieżek edukacyjnych i spacerowych Kampinoskiego Parku Narodowego.
W książce znajdują się eseje:
- Dominiki Jarzyńskiej-Pokojskiej – historyczki sztuki, kierowniczki oddziału w Palmirach,
- Joanny Gierczyńskiej – historyczki i kustoszki, kierowniczki Muzeum Więzienia Pawiak,
- Magdaleny Kamińskiej z zespołu ds. komunikacji społecznej i wydawnictw Kampinoskiego Parku Narodowego
- oraz Marcina Napiórkowskiego – semiotyka kultury, zajmującego się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną.
Warstwę ilustracyjną publikacji tworzą archiwalne zdjęcia, mapy, fotografie przyrody oraz rysunki wykonane przez Hekla Studio.
Książkę można kupić w Muzeum – Miejscu Pamięci Palmiry oraz on-line.
Po obejrzeniu mapy (skan jest pod linkiem w artykule), mam dwa pytania do autora strony jako znawcy tematu:
1. Punkt 21 na mapie “zaplecze rekreacyjne dla Warszawiaków” niedaleko Łużowej Góry. Co to takiego?
2. Punkt 23 na mapie “łącznica telekomunikacyjna skarbnicy uzbrojenia”. Wiadomo na 100% co to jest ten betonowy obiekt i z jakiego okresu pochodzi? W internecie są różne teorie na ten temat, łącznie z rozbieżnymi informacjami, że było to budowane przed wojną vs po wojnie.
ad1. to na 100% błąd, chodziło prawdopodobnie o polanę Opaleń, znaczek “21” powinien znajdować się na tej mapie nieco na północ od 22.
Nie chodzi tu o Opaleń, lecz o projetowany przed wojną teren rekreacyjny w miejscu niezrealizowanego miasta-ogrodu.
@Paweł Tak, były takie plany. Ale jest to mapa współczesna a nie historyczna. Nie ma tam żadnych terenów rekreacyjnych, za to Opaleń nie jest podpisana na mapie.
Wczoraj byłem w Palmirach i książkę kupiłem, bardzo ciekawe opisy miejsc i dobry wybór – sporo historii, ale i przyrody. Mapa trochę mało czytelna przez dobór kolorów.