Żubry powrócą do KPN

Zanim ktoś pomyśli, że tytuł jest clickbaitowy, warto zwrócić uwagę, że mowa jest to Kampinoskim Parku Narodowym, a nie o Puszczy Kampinoskiej.

Warto bowiem przypomnieć, że KPN opiekuje się nie tylko terenem samej Puszczy, ale również niewielkim obszarem ponad 100 km na południowy zachód od tego kompleksu, w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego, a w konkretnie w Smardzewicach w Puszczy Spalskiej. To właśnie tam założono ośrodek hodowli żubrów, i to jeszcze na długo przed powstaniem KPN, bo jeszcze w 1934 roku. Park przejął to miejsce dopiero w 1976 roku. W szczytowym okresie jego rozwoju żyły tu aż 22 żubry.

Kłopoty zaczęły się pod koniec 2014 roku, gdy u niektórych zwierząt stwierdzono gruźlicę. Ośrodek zamknięto więc dla turystów, a wybrane żubry zastrzelono. Jeszcze w 2016 roku wszystko wskazywało, że choroba została zażegnana, a placówka wkrótce znów stanie się dostępna dla turystów. Niestety, ostatnie żubry zostały tu uśpione pod koniec 2018 roku.

Jak jednak donosi „Gazeta Wyborcza”, placówkę czeka reaktywacja. Już w przyszłym roku ośrodek ma doczekać się remontu, z kolei rok później powinny tu trafić zwierzęta pochodzące z innych ośrodków hodowlanych. Docelowo ma być ich nawet 20. Koszt prac wyniesie ponad 1 mln zł i będzie pokryty ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Na usta ciśnie się pytanie, czy jest szansa, by pewnego dnia te majestatyczne zwierzęta opuściły ogrodzony teren i zadomowiły się na terenie Puszczy Kampinoskiej? Pewne jest jedno, że odrodzenie się kampinoskiego stada jest bardzo odległą perspektywą. A nawet jeśli ten cel w końcu zostanie osiągnięty, to Puszcza Kampinoska prawdopodobnie nie okaże się dla żubrów przyjaznym środowiskiem. Po pierwsze, jest bowiem relatywnie mała, a po drugie bezpośrednie sąsiedztwo ze stolicą i coraz gęściej zabudowanymi suburbiami z pewnością będzie rodziło sporo konfliktowych sytuacji. Jednak bez wątpienia widok żubrów w kampinoskiej kniei zapierałby dech w piersiach.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

3 komentarze do wiadomości “Żubry powrócą do KPN

  1. Fajnie byłoby zobaczyć żubry w Puszczy Kampinoskiej. Ale organizacja polskich parków narodowych jest taka, że nowe stada żubrów tworxy się wszędzie poza parkami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *