Ruszyła ogromna wycinka przez środek Lasu Bemowskiego

Wraz z nowym rokiem spacerowiczów i rowerzystów w Lesie Bemowskim szokuje spora wycinka drzew przez sam środek tego kompleksu. Ale tym razem to nie – jak to zwykle bywa – zwykłe cięcia pielęgnacyjne.

Przyczyna jest znacznie poważniejsza. Wycinka jest bowiem związana z przygotowaniami do budowy tzw. Gazociągu Warszawskiego, który biec będzie przez gminy: Ożarów Mazowiecki, Stare Babice, Izabelin, Łomianki, Jabłonna i Nieporęt oraz przez warszawskie dzielnice Bemowo, Bielany i Białołęka. Wiązać się to będzie z usunięciem 2,5 tys. drzew poza lasami oraz kilku hektarów w lasach, w tym we wspomnianym Lesie Bemowskim. Tu intensywna wycinka toczy się na ścieżce biegnącej wzdłuż granicy gminy Stare Babice oraz Warszawy, a następnie wzdłuż torów kolejowych w kierunku „śmieciowej góry”.

Schematyczny przebieg gazociągu

Jak widać na poniższych zdjęciach, drzewa usuwane są w kilkumetrowym pasie po wschodniej części ścieżki.

W wypowiedzi dla „Gazety Wyborczej” przedstawiciele inwestora, firmy Gaz-System, deklarują, że wycinka jest ograniczona do absolutnego minimum. Zapewniają ponadto, że w trakcie prac wykorzystują technologie ograniczające uciążliwość inwestycji.

Warto jednak podkreślić, że to dopiero początek prac. Sama wycinka toczyć się będzie bowiem przez styczeń i luty. W kwietniu ruszą natomiast zasadnicze roboty budowlane, z pracami ziemnymi włącznie. Planowo potrwają one 2 lata. Pewnym pocieszeniem jest to, że po zakończeniu inwestycji zaplanowano nasadzenia nowych drzew wzdłuż przebiegu gazociągu.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.