Dąb Obrońca ze Śladowa kandydatem do tytułu Drzewo Roku

Dąb Obrońca w Śladowie

Ruszył wybór Drzewa Roku 2021. Spośród 150 drzew zgłoszonych do plebiscytu do głosowania internautów wybrano 16, w tym Dąb Obrońcę ze Śladowa, który zlokalizowany jest w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego.

Dąb Obrońca znajduje się na posesji państwa Tempczyków w Śladowie w gminie Brochów. Wiek drzewa to około 600 lat, wysokość to ok. 25 m, a rozłożystość korony to ponad 30 metrów! Obwód na wysokości pierśnicy wynosi 7,2 m, i żeby otoczyć dąb, potrzeba aż 10 dzieci! Okazały Dąb Obrońca jest pomnikiem przyrody, nie tylko ze względu na swój wymiar.

Najciekawsza jest historia wspaniałego drzewa. W czasie II wojny światowej Niemcy zrzucili bombę na zabudowanie sąsiadów państwa Tempczyków. Wybuchł ogromny pożar, niszcząc gospodarstwo sąsiadów, a ogień rozprzestrzeniał się również na kolejne budynki. Ogromny i zdrowy dąb „zatrzymał” ogień i ocalił posesję państwa Tempczyków przed żywiołem. Stary drewniany dom stoi do dzisiejszego dnia. Ślady pożaru są jednak widoczne na pniu dębu od strony wschodniej. Dwie odnogi drzewa zostały połączone grubymi metalowymi linami w celu zabezpieczenia przed rozłamem. Stąd nazwa heroicznego dębu.

Dąb Obrońca w Śladowie

Z drzewem związana jest również legenda. Historia głosi, że pod dębem odpoczywał król Władysław Jagiełło ze swym rycerstwem w drodze na Grunwald. Stąd z kolei nazwa wsi Śladów – od pozostawienia przez króla „wielu śladów” swojej obecności.

Od ponad 30 lat na dębie mają swoje gniazdo bociany – symbol polskiego krajobrazu i wsi. Co roku swoim przylotem zwiastują nadejście wiosny. Dąb daje schronienie również innym zwierzętom, tj. puszczykom, szpakom, wróblom, dzięciołom, szerszeniom, mrówkom, a także wiewiórkom.

Z historią drzewa zapoznają się również dzieci i młodzież z okolicznej szkoły podstawowej w Śladowie, ale także odwiedzają go wycieczki krajowe i zagraniczne.

Dzięki władzom Urzędu Gminy w Brochowie i dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego odbywa się systematyczna pielęgnacja drzewa. Usuwane są suche konary, których z każdym rokiem niestety przybywa. Także gniazdo bocianów jest zmniejszane co pewien czas, ponieważ stanowi duże obciążenie dla konarów. Zbierane żołędzie wykorzystywane są zaś jako materiał siewny, z którego wyrosną młode dęby.

Wiosną można podziwiać tu budzącą się do życia przyrodę. Latem, w cieniu liści, można odetchnąć. Jesienią zachwycają różnobarwne kolory liści. Zimą w białej scenerii dąb wygląda równie pięknie. Zapraszamy serdecznie wszystkich do odwiedzenia Śladowa i obejrzenia Dębu Obrońcy. Jest to naprawdę drzewo wyjątkowe, legendarne, pełne uroku, które mamy nadzieję będą mogły oglądać przyszłe pokolenia.

Dąb Obrońca w Śladowie

Głosowanie na Drzewo Roku 2021 trwa do końca czerwca. Laureatem plebiscytu zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów. Będzie ono reprezentowało nasz kraj w konkursie europejskim „Tree of the Year” w 2022 roku. Organizatorem plebiscytu jest Klub Gaja.

Strona głosowania

Opracowanie: JK na podstawie materiałów Arlety Tempczyk

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *