Więcej autobusów dojedzie do Izabelina i Truskawia

fot. Warszawiak1/warszawa.wikia.org

Proponowane przez Urząd Gminy Izabelin zmiany w komunikacji publicznej znacząco poprawią dojazd z metra do Puszczy Kampinoskiej.

Dla tych, co nie mają własnego samochodu, autobus 210 z metra Młociny do Truskawia jest jednym z najlepszych sposób, by dostać się z Warszawy na szlaki Kampinoskiego Parku Narodowego. Pewnym mankamentem linii jest jednak jej niska częstotliwość w weekendy oraz zajeżdżanie wybranych kursów do Sierakowa i Hornówka, co wydłuża podróż.

Nie wykluczone, że wkrótce się to zmieni. Urząd Gminy Izabelin zaprezentował bowiem niedawno projekt dość sporych zmian w komunikacji autobusowej. Pierwsza propozycja to poprowadzenie wszystkich kursów 210 prosto ul. 3 maja, bez zajeżdżania do Hornówka czy Sierakowa. Pozwoli to zwiększyć częstotliwość kursów – np. w weekend wzrośnie z 30 do 20 minut, z kolei w godzinach szczytu z 15 do 10 minut.

A co w takim razie z mieszkańcami Sierakowa? Tu przechodzimy do drugiej propozycji. Początkowo 210 ma tu zastąpić linia L18 ze Starych Babic do Sierakowa. Natomiast od 2024 r. – i tu przechodzimy do trzeciej zmiany – ruszy nowa linia 726. Dzięki niej mieszkańcy gminy Izabelin zyskają bezpośrednie połączenie z II linią podziemnej kolejki, a konkretnie z budowaną właśnie stacją Lazurowa. 726 ma kursować z częstotliwością 20-40 minut.

A co z mieszkańcami Hornówka? Rozwiązaniem ich problemu jest czwarta, dość nietypowa zmiana. Otóż mieszkańcy tej wsi będą mogli z godzinnym wyprzedzeniem zamówić lokalny bus na żądanie. W cenie biletu dowiezie on pasażerów do ul. 3 Maja, gdzie będzie można przesiąść się do autobusu 210. Ilość połączeń wzrośnie 3-krotnie i obejmie kursowanie na całej ul. Kurowskiego.

Konsultacje zmian trwają do 2 czerwca.

Szczegóły propozycji

fot. na górze: Warszawiak1/warszawa.wikia.org

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “Więcej autobusów dojedzie do Izabelina i Truskawia

  1. Ruszy nowa linia 726. Ciekawe, że już tą linią kiedyś jeździłem. A zajeżdżanie kursami h i s ma swój krajoznawczy urok.

  2. Zmiany na gorsze. Sieraków i Hornówek traktowane jako miejsca gorszego sortu.
    Wystarczy obecną linię L18, startującą z Truskawia, zamienić na 726 i przedłużyć z Rynku do metra Księcia Janusza już teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *