Szykuje się spore koszenie kampinoskich łąk

Kampinoski Park Narodowy to nie tylko puszcza, ale także łąki będące miejscem występowania wielu chronionych gatunków roślin i zwierząt. Gdyby nie działania człowieka, zdecydowana większość z nich szybko by zarosła. By tak się nie stało, dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego regularnie organizuje akcje koszenia i odkrzaczania łąk. Właśnie ogłoszono przetarg na tego typu prace.

Jak czytamy w specyfikacji zamówienia, obejmie ono 92 ha. Powierzchnia może i nie jest wielka, ale prace będą realizowane na kilkunastu obszarach położonych w różnych częściach KPN, także w okolicy szlaków turystycznych oraz dróg publicznych. Efekty tych działań powinny być zatem dobrze widoczne również dla turystów. Kiedy je zatem zobaczymy? Wymagania przetargowe mówią, że prace będą realizowane między 20 sierpnia a 20 października.

Jako ciekawostkę warto dodać, że na niektórych obszarach wymagane jest nie tylko skoszenie łąki, ale również ustawienie charakterystycznych dla krajobrazu Puszczy stogów. Jeśli jesteście ciekawi lokalizacji łąk, które będą koszone i odkrzaczane, a także miejsc, gdzie będą stogi, odsyłam do dokumentacji zamówienia – znajdziecie tam mapy, które wskazują te lokalizacje. Poniżej przykłady kilku z nich.

Wybrane lokalizacje łąk przeznaczonych do koszenia i odkrzaczania

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “Szykuje się spore koszenie kampinoskich łąk

  1. W Parku są same kłamczuszki, byłam i widziałam łąki z 2letnimi siewkami drzew. Dyrektor już od dawna nie przestrzega zasad ochrony łąk zgodnie z dyrektywą Natura2000. Warto pisać artykuły, dzięki którym dowiadujemy się prawdy i jest jakaś konsekwencja ich pisania:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.