Obok Puszczy pojawi się nowe miasto

Najprawdopodobniej już od nowego roku Czerwińsk nad Wisłą – urokliwa perełka Mazowsza, otrzyma prawa miejskie.

Zamiast „otrzyma” w zasadzie powinno się napisać „odzyska”, bowiem miejscowość ta była przecież w średniowieczu jednym z ważniejszych mazowieckich grodów. Formalnie prawa miejsce uzyskała w 1373 roku, a straciła je w 1870 roku.

Tym samym w bezpośredniej okolicy Puszczy Kampinoskiej będziemy mieli już 7 miast – oprócz Warszawy to: Łomianki, Nowy Dwór Mazowiecki, Zakroczym, Wyszogród oraz Sochaczew.

Wspomnijmy ponadto, że swego czasu prawa miejskie posiadał także Kampinos, choć stosunkowo krótko, bo w latach 1414-1579. Patrząc na charakter tamtejszej zabudowy, raczej trudno się spodziewać, by w najbliższym czasie status ten został przywrócony. Nie da się natomiast wykluczyć, że miastem mogłoby zostać pobliskie Leszno, które choć praw miejskich nigdy nie miało, to charakter miasteczka ewidentnie dziś posiada.

Formalnie Czerwińsk ma stać się miastem 1 stycznie 2020 roku. Niech to będzie dobrą okazją, by odwiedzić to interesujące miejsce – nie tylko kościół romański, ale także położoną poniżej klasztoru drewnianą zabudowę.

Czerwińsk nad Wisłą – tradycyjna lokalna zabudowa

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *