Ciąg dalszy odstrzału dzików w Kampinoskiej w związku z ASF

Dzik (fot. Wikipedia)

W związku z wciąż rozprzestrzeniającym się wirusem afrykańskiego pomoru świń wojewoda mazowiecki zarządził już drugi w ciągu ostatniego roku odstrzał dzików.

Jak wynika z rozporządzenia wojewody nr 35, tym razem z rąk myśliwych ma zginąć około 200 sztuk dzików. Ostrzał ma za zostać zrealizowany do 15 grudnia 2019 roku na terenie nie tylko Kampinoskiego Parku Narodowego, ale także w jego strefie ochronnej.

Przypomnijmy, że jest to już druga tego typu decyzja wojewody. Poprzednia podjęta była niemal równo rok temu – wtedy dotyczyła 100 dzików, które miały zostać odstrzelone raptem w ciągu miesiąca. Dla porównania – wg danych z końca 2017 roku w Kampinoskim Parku Narodowym żyje 700 dzików, a ich roczny odstrzał (zarówno ten związany, jak i niezwiązany z ASF wynosi aż 1275 sztuk!).

Mimo tych działań epidemii ASF nie udało się dotychczas ograniczyć. Tylko w jednym tygodniu grudnia 2018 roku stwierdzono w naszym kraju ponad 70 przypadków tej choroby, z czego najwięcej na Mazowszu (jeden przypadek z tego okresu dotyczy gminy Kampinos).

Warto podkreślić, że ASF nie jest groźne dla człowieka. Nie zmienia to faktu, że jeśli zobaczymy podczas spacerów w Puszczy martwe dziki, należy niezwłocznie poinformować o tym dyrekcję KPN.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Ciąg dalszy odstrzału dzików w Kampinoskiej w związku z ASF

  1. Cyrk się zacznie kiedy ASF dotrze na Kujawy i do Wielkopolski, gdzie są wielkie fermy. Koncepcja walki z ASF odstrzałem dzików, To jak w “Misiu” : “trzeba wyciąć drzewo. Taką mam koncepcję ..”. Lato pewnie przyniesie odpowiedź na to pytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *