Daleko jeszcze? Czyli o nowych znakach w KPN

Drogowskaz w Kampinoskim Parku Narodowym

Spacerując w ostatnich tygodniach po Puszczy Kampinoskiej zapewne zauważyliście nowe drogowskazy na szlakach turystycznych. Nowa jest nie tylko czcionka, ale i dystanse. Czy różnice są duże?

Nad samym wyglądem nowych znaków nie będę się rozwodził. Wspomnę jedynie, że zaszła na nich praktyczna zmiana nazewnicza, a mianowicie przystanki stołecznej komunikacji publicznej oznaczono tu skrótem ZTM zamiast dotychczasowego MZK. To wprawdzie drobna modyfikacja, ale może mieć znaczenie dla osób przyjezdnych.

Montaż nowych znaków jest częścią szerszego projektu realizowanego przez Kampinoski Park Narodowy, którego celem było również dokonanie korekt przebiegu wybranych szlaków (pełne rezultaty tego zadania nie są jeszcze znane, o wybranych pisałem natomiast w listopadzie), a także pomierzenie wszystkich odległości między węzłami szlaków przy użyciu odbiorników GPS.

Zaciekawiło mnie, jak duże mogą być różnice między starymi a nowymi odległościami. By to sprawdzić, pokręciłem się w ostatnich tygodniach po Puszczy Kampinoskiej, szukając takich odcinków, które na jednym końcu oznaczone są starymi, a na drugim nowymi znakami. W niektórych przypadkach stare odległości wziąłem ze swoich archiwalnych zdjęć. Z ciekawości przyjrzałem się również odległościom na mapie KPN-u wydawnictwa Compass. Efekt możecie zobaczyć poniżej.

odcineknowe znakistare znakimapa
Cm. Palmiry – Dziekanów L.8,88,59,1
Cm. Palmiry – Truskaw ZTM (cz.)4,14,94,2
Truskaw parking – Mogiła Powst.4,34,14,2
Cm. Palmiry – Truskaw ZTM (nieb.)3,63,73,7
Cm. Palmiry – Roztoka11,511,811,6
Mogiła Powst. – Leszno14,614,714,9
Laski – Zaborów Leśny10,810,710,9
Zaborów Leśny – Dziekanów L.12,712,312,65
Zaborów Leśny – Zaborów6,26,26,3
Różnice generalnie niewielkie

Wprawdzie próbka nie jest duża, ale i tak przynosi bardzo ciekawe wyniki. Po pierwsze widać, że generalnie różnice między tymi trzema odległościami są niewielkie i oscylują wokół 100-200 metrów. Po drugie, są też jednostkowe przypadki, gdy rozbieżności bywają spore (akurat w powyższej tabeli jest jeden taki). Uznając, że nowe znaki są poprawne, wychodzi na to, że na starych dystans z cmentarza w Palmirach do pętli autobusowej w Truskawiu został zawyżony aż o 800 metrów! Jeśli ktoś na tej podstawie chciał wycyrklować na styk na autobus, to mógł czuć się zaskoczony.

Jeśli ktoś z Was dysponuje jeszcze innymi danymi o odległościach ze starych znaków, będę wdzięczny za podesłanie ich na adres p.kampinoska@gmail.com – dzięki nim być może będę mógł rozbudować tabelę.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *