ASF: rusza odstrzał dzików w Kampinoskim Parku Narodowym

fot. Wikipedia/Lilly M

100 w miesiąc, czyli średnio po kilka dziennie. Tyle dzików ma zostać odstrzelonych w Puszczy Kampinoskiej zgodnie z rozporządzeniem wydanym właśnie przez wojewodę mazowieckiego.

Wszystko to jest oczywiście związane w afrykańskim pomorem świń (ASF), który w ostatnich tygodniach śmiało wkroczył do zachodniej części Mazowsza. W związku z rozprzestrzenianiem się ASF wojewoda nakazał odstrzał 100 dzików do 15 stycznia. Akcja ma objąć gminy: Brochów (pow. sochaczewski), Czosnów i Leoncin (pow. nowodworski) oraz Izabelin, Kampinos, Leszno, Łomianki i Stare Babice (pow. warszawski zachodni). A więc, krótko mówiąc, cały obszar Puszczy.

W rozporządzeniu wojewody określono sposób działania w trakcie przeprowadzania akcji odstrzału, polegający na:
a) niezwłocznym dostarczeniu przez myśliwych odstrzelonych dzików do miejsc wskazanych przez powiatowego lekarza weterynarii, właściwego dla miejsca odstrzelenia dzika, w celu pobrania próbki do badania pod kątem afrykańskiego pomoru świń,
b) zagospodarowaniu tusz odstrzelonych dzików, u których otrzymano ujemny wynik badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń, poprzez ich przeznaczenie na użytek własny myśliwego, lub poprzez utylizację oraz utylizację ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego uzyskanych od odstrzelonych dzików.

Przypominam, że ASF nie jest groźne dla człowieka. Co nie zmienia faktu, że jeśli zobaczymy podczas spacerów w Puszczy martwe dziki, należy niezwłocznie poinformować o tym dyrekcję KPN.

Do 15 stycznia warto także zachować szczególną ostrożność podczas spacerów w Puszczy. Niestety, zdarzają się przypadki, że myśliwi mylą dzika z pieszym czy rowerzystą, a poza tym kula lubi się czasem zabłąkać. Słyszycie w lesie strzały? Lepiej pójść w innym kierunku.

Słowem komentarza: niezbyt wierzę w skuteczność tej akcji. W Puszczy Kampinoskiej żyje około tysiąca dzików. Czy odstrzał 1/10 z nich cokolwiek pomoże? Może co najwyżej zintensyfikować ich migrację, ale przecież chyba nie o to w tej operacji chodzi.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

3 komentarze do wiadomości “ASF: rusza odstrzał dzików w Kampinoskim Parku Narodowym

  1. Jacy specjaliści taki sposób rozwiązania problemu.
    Nawet u siebie nie potrafią zaobserwować że jak się zwolni miejsce przy korycie to zaraz pojawiają się nowe ryje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *