Kolejne opuszczone budynki w Puszczy do rozbiórki

Między innymi dzięki blogowi „Miniwycieczki” i publikowanym tam wpisom o opuszczonych miejscach kilka lat temu rozpoczęła się w Puszczy Kampinoskiej moda na odwiedzanie ruin gospodarstw, które zostały objęte programem wykupu gruntów. Przy odrobinie szczęścia można się w nich doszukać np. starych gazet czy nietypowych przedmiotów sprzed kilku dekad, jest to więc swego rodzaju podróż w czasie.

Okazji do tego typu podróży będzie jednak coraz mniej. Kampinoski Park Narodowy powoli, acz systematycznie zleca rozbiórki kolejnych opuszczonych budowli – właśnie ogłoszono kolejne zamówienie na te prace.

Wybrane budynki w Puszczy Kampinoskiej przeznaczone do rozbiórki
Wybrane budynki przeznaczone do rozbiórki (fot. specyfikacja przetargu)

Tym razem rozbiórki obejmą 9 lokalizacji – trzy w Górkach, trzy kolejne w Nowej Dąbrowie, a także w Cisowem, Bielinach Kampinoskich oraz Marianowie. Ze szczegółami zlecanych prac można się zapoznać w specyfikacji przetargu. Warto tam zwrócić uwagę m.in. na to, że niektóre budynki wyglądają na świeżo po remoncie.

Lokalizacja miejsc w Kampinoskim Parku Narodowym przeznaczonych do rozbiórki
Lokalizacja miejsc przeznaczonych do rozbiórki 

Z jednej strony tego typu rozbiórki budzą nieco smutku i sentymentu, że szybkim ruchem wymazywane są ślady osadnictwa na terenie Puszczy Kampinoskiej. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę, że wiele z tych budynków pokrytych jest eternitem, nie jest to chyba jednak taki zły pomysł…

Prace mają zostać wykonane dość szybko – o ile przetarg uda się bez problemu rozstrzygnąć, rozbiórki zakończą się do połowy grudnia br.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.