W Puszczy przybędzie 8 km betonowych płyt. Gdzie?

Kampinoski Park Narodowy ogłosił przetarg na dostarczenie i wyłożenie na drogach pożarowych łącznie 8,5 km płyt typu yomb.

Choć na pierwszy rzut oka liczba ta robi spore wrażenie, pamiętajmy, że w samym KPN jest ponad 500 km szlaków turystycznych, a do tego kilkanaście razy więcej dróg przeciwpożarowych. Poza tym – jak wynika z dokumentacji przetargowej – generalnie yomby będą wykładane na odcinkach o długości od kilkudziesięciu do około 200 metrów. Najdłuższy odcinek będzie liczyć 800 metrów.

Z analizy dokumentacji wynika, że płyty będą wykładane w zdecydowanej większości na drogach pożarowych, po których nie biegną znakowane szlaki turystyczne. Inwestycja nie powinna więc zbytnio razić w oczy. Dostrzeżemy ją natomiast np. na:

  • niebieskim szlaku na zachód od Lipkowa,
  • żółtym szlaku w okolicach Posady Łubiec (to miejsce, gdzie szlak przebija się przez wał wydmowy),
  • żółtym szlaku z Debłów do Wierszy w okolicy skrzyżowania ze szlakiem zielonym oraz na skrzyżowaniu tego szlaku ze szlakiem czerwonym,
  • szlaku zielonym między Roztoką a skrzyżowaniem ze szlakiem żółtym Debły – Wiersze,
  • drodze dopuszczonej do ruchu samochodowego Lasocin – Łazy Leśne.

Jeśli przetarg uda się rozstrzygnąć, płyty mają zostać wyłożone do końca listopada tego roku.

W komentarzach niechybnie pojawi się ostra krytyka tej inwestycji. Zwrócę tu więc uwagę, że w miejscach dotychczas wyłożonych yombami płyty te zbytnio nie rażą oczu. A nawet jeśli rażą, to moim zdaniem ten widok warto ścierpieć, mając świadomość, że w razie (odpukać) pożaru strażacy będą mogli sprawnie dotrzeć na miejsce akcji.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

3 komentarze do wiadomości “W Puszczy przybędzie 8 km betonowych płyt. Gdzie?

  1. przeciez tu nie chodzi o dojazd straży tylko wywóz drewna,dziwnym zbiegiem okoliczności tam gdzie sie pojawiaja płyty zaraz jest wycinka drzew….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *