Smród, asfalty, promy i elektryki, czyli kampinoski przegląd wydarzeń

1. Bliski koniec kompostowni w Radiowie

No to mamy kolejny odcinek telenoweli dotyczącej legalności działania kompostowni w Radiowie – źródła odoru rozchodzącego się w zasięgu nawet kilku kilometrów od tej instalacji (nomen omen przy ulicy Kampinoskiej). 7 czerwca mazowiecki wojewódzki inspektor ochrony środowiska zadecydował, że zakład ma zostać zamknięty do 10 września br.! Wprawdzie właściciel kompostowni, czyli MPO, zapowiedział wniesienie odwołania, to – jak czytamy na stronie WIOŚ – nawet jeśli tak się stanie, termin 10 września nie ulega ani zawieszeniu, ani przesunięciu.

Streszczając uzasadnienie, WIOŚ stwierdził, że choć brak jest w Polsce norm prawnych dotyczących dopuszczalnych poziomów odorów, to w tym przypadku można zdecydowanie stwierdzić, że smród emitowany przez tę instalację jest zbyt intensywny. Co więcej, instalacja MPO funkcjonuje już od dwóch lat bez wymaganego zezwolenia.

Dla okolicznych mieszkańców to na pewno sukces, choć niewielki. Sprawa toczyła się (i nadal się toczy!) już od wielu lat, a tak czy inaczej MPO planuje zakończyć działalność zakładu od początku 2019 roku.

2. Kolejne podejście do remontu ul. Sienkiewicza, Izabelińskiej i 3 maja

Skoro jesteśmy w tematach przypominających telenowele – powiat warszawski zachodni robi kolejne podejście do remontu ulic Izabelińskiej i Sienkiewicza, które łączą Izabelin ze Starymi Babicami, a także 3 Maja, czyli głównej drogi Izabelina. Przypomnijmy, że przetarg na te prace ogłaszano już kilkakrotnie, ale albo nie było do niego chętnych, albo oferty były znacznie droższe niż budżet samorządu. Czy tym razem się uda wybrać wykonawcę – przekonamy się 27 czerwca. Wtedy upływa termin składania ofert.

3. Po Łomiankach będą jeździć elektryki

Malutki kroczek w kierunku mniejszej emisji spalin w Łomiankach. Tamtejszy urząd miasta podpisał umowę na zakup dwóch autobusów elektrycznych marki Solaris. Maszyny wraz ze stacjami ładowania będą kosztować 5,6 mln zł.

4. Zawieszenie kursowania promu Łomianki – Nowodwory

Z powodu niskiego stanu wody w Wiśle do odwołania zawieszono kursowanie promu „Turkawka” łączącego Łomianki z Nowodworami.

5. Manewry w Puszczy

Pod koniec maja w Kampinoskim Parku Narodowym odbyły się V Ogólnopolskie Manewry Poszukiwawczo-Ratownicze. W ich trakcie odbyły się ćwiczenia zespołów z psami poszukiwawczymi i nawigatorów z zakresu prowadzenia poszukiwań na wodzie. Zorganizowano także warsztaty przeszukania trudnego terenu przy wykorzystaniu quadów. Wymiana doświadczeń z realnych akcji poszukiwawczych oraz dyskusja nad sobotnimi manewrami wypełniły pierwszy wieczór ćwiczeń. Szerszą relację z wydarzenia można przeczytać na stronie magazynu „Policja”.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

3 komentarze do wiadomości “Smród, asfalty, promy i elektryki, czyli kampinoski przegląd wydarzeń

  1. Ćwiczenia zespołów z psami? Quady? Czy serio, nie mogli sobie znaleźć innego miejsca na te ćwiczenia, niż park narodowy??

  2. serio a jak ktos zaginie w parku narodowym to skad mają mnieć doświadczenie w poszukiwaniach ??????????????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *