Znów o kampinoskim odcinku S7 i udrażnianiu Łasicy [przegląd]

Żądają S7 przez KPN. Znów zablokują Łomianki

Jak zapowiadali, tak zrobią. 2 lutego mieszkańcy Łomianek po raz drugi zablokują drogę krajową nr 7. Tym razem blokada będzie miała miejsce na skrzyżowaniu ulic Staszica i Kolejowej. Pikieta rozpocznie się o 17:00, a więc w godzinach największego szczytu. Kto może, niech omija w tym czasie Łomianki.

Protestujący żądają przyspieszenia procedur związanych z budową wylotówki z Warszawy w kierunku Gdańska w ciągu drogi ekspresowej S7. Chcą przy tym, by rząd zdecydował się na wariant biegnący skrajem Kampinoskiego Parku Narodowego.

S7 na razie od Czosnowa

Ruszyły za to prace związane z następnym odcinkiem S7, tj. z Czosnowa do Płońska. Nie są to wprawdzie jeszcze prace budowlane, ale koncepcyjne. Przetarg na budowę tego odcinka ma zostać ogłoszony w 2019 roku, a trasa ma być gotowa w 2023 roku. Co istotne, będzie biec w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego. Nie powinna jednak bardziej szkodzić Puszczy niż obecna droga krajowa nr 7, bo będzie poprowadzone po obecnym przebiegu krajówki.

Udrażniają Łasicę

A w gminie Czosnów alarm przeciwpowodziowy! Ale nie dlatego, że Wisła wystąpiła z brzegów, ale
kanał Łasica. Wszystko to z jednej strony przez spore opady w ostatnich miesiącach, a po drugie przez spór kompetencyjny, kto powinien czyścić i udrażniać kampinoskie kanały. Podobnie jak w sąsiednim Leoncinie, wójt Czosnowa postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i rozpoczął prace na Łasicy na koszt gminy. Na stronie gminy czytamy:

Z powodu niedrożności Kanału Łasica podtopieniom uległy miejscowości Aleksandrów, Kiścinne, Brzozówka. W związku z tym wójt gminy Czosnów już dwukrotnie ogłosił alarm przeciwpowodziowy i powiadomił o sytuacji Wydział Bezpieczeństwa i  Zarządzania Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, jak również wystąpił do Ministra Ochrony Środowiska,  Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, do Wojewody Mazowieckiego, Dyrektora KPN-u, Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych o wyznaczenie podmiotu odpowiedzialnego za drożność Łasicy i zlecenie wykonania udrożnienia. Do dnia dzisiejszego żaden z ministrów, ani też wojewoda nie udzielił odpowiedzi na przesłane pisma. Natomiast dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i  Zarządzania Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego jeszcze w  grudniu mówił, że po 1 stycznia zajmie się tym problemem podmiot Wody Polskie, który do chwili obecnej nie podjął żadnych działań.  

W związku z powyższym wójt gminy Czosnów, aby przeciwdziałać dalszym podtopieniom, podpisał z firmą P.W.NOWAPOL umowę na wykonanie udrożnienia i usunięcie innych przetamowań na odcinku od granicy z gminą Leoncin do drogi Brzozówka – Wiersze (ponad 3 km). Do tej pory wykonany został odcinek do trasy 579, pozostały fragment będzie realizowany, jak tylko umożliwią to warunki pogodowe. 

Natomiast w kwestii Kanału Ł9 wójt gminy Czosnów zaapelował do wójta gminy Leoncin, aby gmina  Leoncin dokonała udrożnienia od ujścia do granicy z naszą gminą. Wówczas Gmina Czosnów zajmie się pracami na pozostałym odcinku. Do chwili obecnej gmina Leoncin wykonała ok. 50% swojego fragmentu kanału. Dalsze prace będą kontynuowane, gdy poprawią się warunki pogodowe. 

Pracownicy Urzędu Gminy w Czosnowie dokonali szczegółowej kontroli i przeglądu cieków wodnych na terenie gminy Czosnów i Leoncin. Udrożniono przetamowania na Kanale Kromnowskim i Kanale Łasica. Do działań wykorzystano siły i środki gminy Czosnów, a w szczególności sprzęt i pracowników KZB i druhów OSP z terenu gminy Czosnów. Działania te doprowadziły do niewielkiego obniżenia poziomu wody w kanałach, niemniej jednak konieczne jest przeprowadzenie kompleksowych prac konserwacyjnych na wszystkich kanałach od źródeł do ujścia.

W eterze

Kilka razy pisałem już o projekcie Moja Puszcza, w tym o opracowanym w ramach tego przedsięwzięcia „wzorniku architektonicznym”. Jeśli chcecie dowiedzieć się o nim nieco więcej, odsyłam do audycji w Radiu Sochaczew.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “Znów o kampinoskim odcinku S7 i udrażnianiu Łasicy [przegląd]

  1. Gadu gadu, pisu pisu, a woda jak nie schodziła, tak nie schodzi. Łąki Małockie, drugi pod względem różnorodności gatunkowej obszar lęgowy ptaków w Polsce, ewenement na skalę europejską, jest zagrożony totalną zagładą! Ludzie!!! Na wodzie lęgnie się tylko ptactwo wodne, dość nieliczne gatunkowo! Zróbcie coś!!!

  2. Chciałbym jeszcze dodać, że wprawdzie ponoć zwierzyny czarnej i płowej jest za dużo w Puszczy, ale też utrzymywanie zalania Łąk Małockich przyczynia się do zagęszczenia tej zwierzyny w innych obszarach KPN, co ma skutki negatywne. Ponadto – osobiście! – jestem za jak najszybszym osuszeniem tych terenów do postaci łąk podmokłych, ze względu na lęgi derkaczy, moich ulubionych mieszkańców tych obszarów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *