Znów o kampinoskim odcinku S7 i udrażnianiu Łasicy [przegląd]

Żądają S7 przez KPN. Znów zablokują Łomianki

Jak zapowiadali, tak zrobią. 2 lutego mieszkańcy Łomianek po raz drugi zablokują drogę krajową nr 7. Tym razem blokada będzie miała miejsce na skrzyżowaniu ulic Staszica i Kolejowej. Pikieta rozpocznie się o 17:00, a więc w godzinach największego szczytu. Kto może, niech omija w tym czasie Łomianki.

Protestujący żądają przyspieszenia procedur związanych z budową wylotówki z Warszawy w kierunku Gdańska w ciągu drogi ekspresowej S7. Chcą przy tym, by rząd zdecydował się na wariant biegnący skrajem Kampinoskiego Parku Narodowego.

S7 na razie od Czosnowa

Ruszyły za to prace związane z następnym odcinkiem S7, tj. z Czosnowa do Płońska. Nie są to wprawdzie jeszcze prace budowlane, ale koncepcyjne. Przetarg na budowę tego odcinka ma zostać ogłoszony w 2019 roku, a trasa ma być gotowa w 2023 roku. Co istotne, będzie biec w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego. Nie powinna jednak bardziej szkodzić Puszczy niż obecna droga krajowa nr 7, bo będzie poprowadzone po obecnym przebiegu krajówki.

Udrażniają Łasicę

A w gminie Czosnów alarm przeciwpowodziowy! Ale nie dlatego, że Wisła wystąpiła z brzegów, ale
kanał Łasica. Wszystko to z jednej strony przez spore opady w ostatnich miesiącach, a po drugie przez spór kompetencyjny, kto powinien czyścić i udrażniać kampinoskie kanały. Podobnie jak w sąsiednim Leoncinie, wójt Czosnowa postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i rozpoczął prace na Łasicy na koszt gminy. Na stronie gminy czytamy:

Z powodu niedrożności Kanału Łasica podtopieniom uległy miejscowości Aleksandrów, Kiścinne, Brzozówka. W związku z tym wójt gminy Czosnów już dwukrotnie ogłosił alarm przeciwpowodziowy i powiadomił o sytuacji Wydział Bezpieczeństwa i  Zarządzania Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, jak również wystąpił do Ministra Ochrony Środowiska,  Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, do Wojewody Mazowieckiego, Dyrektora KPN-u, Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych o wyznaczenie podmiotu odpowiedzialnego za drożność Łasicy i zlecenie wykonania udrożnienia. Do dnia dzisiejszego żaden z ministrów, ani też wojewoda nie udzielił odpowiedzi na przesłane pisma. Natomiast dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i  Zarządzania Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego jeszcze w  grudniu mówił, że po 1 stycznia zajmie się tym problemem podmiot Wody Polskie, który do chwili obecnej nie podjął żadnych działań.  

W związku z powyższym wójt gminy Czosnów, aby przeciwdziałać dalszym podtopieniom, podpisał z firmą P.W.NOWAPOL umowę na wykonanie udrożnienia i usunięcie innych przetamowań na odcinku od granicy z gminą Leoncin do drogi Brzozówka – Wiersze (ponad 3 km). Do tej pory wykonany został odcinek do trasy 579, pozostały fragment będzie realizowany, jak tylko umożliwią to warunki pogodowe. 

Natomiast w kwestii Kanału Ł9 wójt gminy Czosnów zaapelował do wójta gminy Leoncin, aby gmina  Leoncin dokonała udrożnienia od ujścia do granicy z naszą gminą. Wówczas Gmina Czosnów zajmie się pracami na pozostałym odcinku. Do chwili obecnej gmina Leoncin wykonała ok. 50% swojego fragmentu kanału. Dalsze prace będą kontynuowane, gdy poprawią się warunki pogodowe. 

Pracownicy Urzędu Gminy w Czosnowie dokonali szczegółowej kontroli i przeglądu cieków wodnych na terenie gminy Czosnów i Leoncin. Udrożniono przetamowania na Kanale Kromnowskim i Kanale Łasica. Do działań wykorzystano siły i środki gminy Czosnów, a w szczególności sprzęt i pracowników KZB i druhów OSP z terenu gminy Czosnów. Działania te doprowadziły do niewielkiego obniżenia poziomu wody w kanałach, niemniej jednak konieczne jest przeprowadzenie kompleksowych prac konserwacyjnych na wszystkich kanałach od źródeł do ujścia.

W eterze

Kilka razy pisałem już o projekcie Moja Puszcza, w tym o opracowanym w ramach tego przedsięwzięcia „wzorniku architektonicznym”. Jeśli chcecie dowiedzieć się o nim nieco więcej, odsyłam do audycji w Radiu Sochaczew.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “Znów o kampinoskim odcinku S7 i udrażnianiu Łasicy [przegląd]

  1. Gadu gadu, pisu pisu, a woda jak nie schodziła, tak nie schodzi. Łąki Małockie, drugi pod względem różnorodności gatunkowej obszar lęgowy ptaków w Polsce, ewenement na skalę europejską, jest zagrożony totalną zagładą! Ludzie!!! Na wodzie lęgnie się tylko ptactwo wodne, dość nieliczne gatunkowo! Zróbcie coś!!!

  2. Chciałbym jeszcze dodać, że wprawdzie ponoć zwierzyny czarnej i płowej jest za dużo w Puszczy, ale też utrzymywanie zalania Łąk Małockich przyczynia się do zagęszczenia tej zwierzyny w innych obszarach KPN, co ma skutki negatywne. Ponadto – osobiście! – jestem za jak najszybszym osuszeniem tych terenów do postaci łąk podmokłych, ze względu na lęgi derkaczy, moich ulubionych mieszkańców tych obszarów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *