Architektura, sosna, gęś i powstanie [kampinoski przegląd]

Jak ładnie budować się w otulinie Puszczy Kampinoskiej? Czy 2017 rok był dla ptaków mieszkających w Puszczy udany? Czym charakteryzują się kampinoskie sosny? Co działo się w trakcie powstania styczniowego w kampinoskich lasach? Między innymi o tym w kampinoskim przeglądzie wydarzeń.

JAK ŁADNIE BUDOWAĆ SIĘ W SĄSIEDZTWIE PUSZCZY KAMPINOSKIEJ?

Wzornik architektoniczny dla Puszczy Kampinoskiej

Każdy stały bywalec kampinoskich lasów widzi, że z roku na rok wyraźnie przybywa zabudowy w bezpośrednim sąsiedztwie parku. Niestety, jest to z reguły zabudowa bardzo chaotyczna, nieestetyczna i bez gustu. Z pomocą tym, którzy chcieliby, by było inaczej wychodzi Fundacja Sendzimira, która w ramach projektu „Moja Puszcza” wydała „Wzornik architektoniczny dla regionu Puszczy Kampinoskiej”. Od razu zastrzegam: nie jest to publikacja wyłącznie dla tych, którzy dopiero chcą rozpocząć budowę. Inspiracje mogą znaleźć również ci, którzy mieszkają w tym regionie od lat. Dowiedzą się z niej choćby, jak z gustem zrobić ogródek czy płot, zaaranżować obejście czy wybrukować chodnik. Publikacją powinni się także zainteresować lokalni włodarze, którzy mogą zapisać pewne opisane tu praktyki w miejscowych planach zagospodarowania.

TO BYŁ DOBRY ROK DLA PTAKÓW

Gęgawa

„Rozlewiska na terenie parku nadal utrzymują się, jednocześnie trwa ciepła zima. To spowodowało, że w wielu miejscach parku gęgawy zimują, są to niewielkie stada liczące do 30 osobników. Oprócz gęgaw na rozlewiskach licznie przebywają łabędzie nieme. Na terenie parku przebywa także sporo żurawi – zarówno w pojedynczych parach, jak i w stadach liczących 40 osobników. Żurawie od kilku lat zimują na terenie parku, jednak w tym roku jest ich zdecydowanie więcej” – pisze ornitolog Danuta Pepłowska-Marczak na stornie Kampinoskiego Parku Narodowego.

Wspomniana na wstępie cytatu gęgawa, to główny temat tego wpisu na stronie KPN. Z naszego punktu widzenia ptak to bardzo ciekawy, bo jeszcze kilka lat temu jego wypatrzenie w Puszczy Kampinoskiej było nie lada sensacją, a dziś można się na niego natknąć w różnych częściach lasu.

O POWSTANIU STYCZNIOWYM W PUSZCZY KAMPINOSKIEJ

22 stycznia minęła 155 rocznica wybuchu powstania styczniowego. Jak już kiedyś pisałem, zryw ten nie ominął terenu lasów kampinoskich. Więcej o związkach Puszczy z tym powstaniem będzie się można dowiedzieć podczas najbliższej wycieczki pod hasłem Akademia Kampinoska. Jej temat to „Komu święta wolność droga, spiesz do Kampinosu – powstanie styczniowe w Puszczy Kampinoskiej”. Uczestnicy wycieczki odwiedzą miejsca, które 155 lat temu stały się areną bitwy powstańczego oddziału „Dzieci Warszawskich” majora Remiszewskiego z oddziałami armii carskiej. Spróbują też rozwiązać tajemnicę „Kurze/Krzywej Łapki” oraz policzą, ile jest ćwieków na krzyżu powstańczym.

Wycieczka odbędzie się 3 lutego. Start o godzinie 10:20 z polany w Truskawiu. Trasa marszu będzie liczyć około 9,5 km. Spotkanie poprowadzi Szymon Bijak – krajoznawca i przewodnik, oraz Jarosław Staniszewski – podleśniczy KPN.

SOSNA KAMPINOSKA, CZYLI JAKA?

Inne wydarzenie organizowane wkrótce przez KPN to seminarium naukowe pod hasłem „Charakterystyka genetyczna drzewostanów sosny zwyczajnej w Kampinoskim Parku Narodowym”. Spotkanie odbędzie się 5 lutego w siedzibie dyrekcji KPN w Izabelinie. Start o godzinie 10:00.

SPRAWY WEWNĘTRZNE, CZYLI O NOCLEGACH I CIEKAWOSTKACH

W wolnych chwilach staram się systematycznie rozbudowywać treść tej strony nie tylko o wiadomości z puszczańskich szlaków, ale także nowe działy. Ostatnio dodałem działy Ciekawostki i Noclegi. Pierwszy ma przekonać nieprzekonanych, że Puszcza Kampinoska jest miejscem niezwykle ciekawym. Drugi to zestawienie miejsc noclegowych w Kampinoskim Parku Narodowym oraz jego otulinie, wzbogacone oczywiście o mapę. Jeśli macie jakieś sugestie dotyczące uzupełnienia obu tych działów, piszczcie na maila: p.kampinoska@gmail.com

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.