Rajdy, wycieczki i biegi, czyli co nas czeka w Puszczy Kampinoskiej

1. Historyczno-przyrodnicza wycieczka z pracownikiem parku

fot. KPN

21 stycznia odbędzie się kolejne spotkanie z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego w ramach programu edukacyjnego skierowanego do turystów indywidualnych. Tym razem temat wycieczki to: Spacer do Dębu Powstańców 1863 r. w 154 rocznicę wybuchu „Powstania Styczniowego”. Tematem spotkania będzie nie tylko przyroda, ale także pamiątki historii z okresu Powstania Styczniowego oraz września 1939 r. W programie również poszukiwanie śladów i tropów zwierząt. Trasa jest urozmaicona pod względem rzeźby terenu i krajobrazu (piękne bory sosnowe na południowym pasie wydmowym i rozległe tereny nieleśne KPN).

Start przy ośrodku muzealnym w Granicy koło Kampinosu o godzinie 11:00. Czas trwania wycieczki: 2-3 godziny. Prowadzący: Beata Bąk, starszy specjalista ds. edukacji Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy.

Udział w wycieczce jest bezpłatny

Szczegóły

2. Na nartach śladami powstańców

To już niemal pewne – pogoda powinna dopisywać i śniegu nie zabraknie. 22 stycznia w Julinku koło Leszna odbędzie się 6. Rajd Narciarski Szlakiem Powstańców Styczniowych. Podobnie jak w edycjach poprzednich w tym roku organizatorzy wyznaczyli tę samą trasę czyli dwie pętle po 5,5 km. Całość będzie przebiegała szlakami turystycznymi Kampinoskiego Parku Narodowego, ze startem na terenie Parku Rozrywki Julinek Udział w rajdzie jest bezpłatny. Liczba miejsc limitowana: 200 osób. Po zmaganiach sportowych na uczestników czekają ognisko i ciepły poczęstunek.

W programie także pokazy historyczne grupy rekonstrukcyjnej z okresu Powstania Styczniowego. Organizatorzy zapewniają możliwość nieodpłatnego wypożyczenia 100 kompletów nart i butów, po wcześniejszej rezerwacji sprzętu.

Szczegóły

3. Babicka dziesiątka
Wybiegnijmy trochę dalej w przyszłość. W zeszłym roku był debiut i frekwencyjny sukces, impreza będzie więc mieć kontynuację. Mowa o „Babickiej Dziesiątce”, czyli biegu na 10 km po gminie Stare Babice. W tym roku bieg odbędzie się 8 kwietnia. Warto szybko się zapisywać, bo w tym roku pakiety startowe szybko się rozeszły.
http://dziesiatkababicka.pl/

4. Bieg Truskawki
Nie mniejszą popularnością, ale na pewno dłuższą historią może się poszczycić „Bieg Truskawki” biegnący malowniczą pętlą z Truskawia przez Zaborów Leśny i Karczmisko. W tym roku zawody odbędą się 28 maja (niedziela). Szczegółowe informacje mają być znane w marcu. Warto być czujnym, bo w zeszłym roku lista startowa zapełniła się ponoć w godzinę!

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *