Rowery, kolejki i budowy, czyli majowy przegląd wydarzeń z Puszczyfot. UTK

1. Rusza sezon na kampinoską ciuchcię
W sobotę, 30 kwietnia, sochaczewska kolejka wąskotorowa oficjalnie zainaugurowała nowy sezon! W okresie od maja do października mieszkańcy ziemi sochaczewskiej oraz turyści z Polski i zagranicy mogą ponownie wybrać się w klimatyczną podróż po wąskim torze z Sochaczewa do Puszczy Kampinoskiej. Tegoroczne wycieczki prowadzone będą według następującego programu. Start o godz. 9.50. Pierwszy punkt to zwiedzanie skansenu i sal wystawowych z przewodnikiem. Następnie turyści wsiadają do pociągu i o godz. 10.30 wyruszają w podróż do Puszczy Kampinoskiej, gdzie czeka ich wspólny spacer po lesie. O 12.25 pociąg dociera do Tułowic, a tam na polanie w Osadzie Puszczańskiej czeka ognisko, grill oraz gry i zabawy dla najmłodszych. O godz. 14.14 wyjazd w drogę powrotną do Sochaczewa, gdzie ciuchcia dociera o 15.20. Bilety do nabycia w kasie jednostki w Sochaczewie już od godziny 8:00.

Cennik:
27 zł – bilet normalny,
21 zł – bilet ulgowy,
9 zł – bilet dla dzieci do 4 lat,
11 zł – bilet rowerowy.

2. Będzie więcej ścieżek rowerowych w Łomiankach
Na drodze z Warszawy do Puszczy Kampinoskiej powstają kolejne ścieżki rowerowe. Władze Łomianek właśnie ogłosiły podpisanie umowy na wybudowanie kolejnego odcinka ścieżki wzdłuż ul. Warszawskiej. Obecnie biegnie ona przez centrum miasta, a po zrealizowaniu kontraktu zostanie wytyczona między ulicami Lwowską i Brukową. Co ważne, kolejne inwestycje są w planach – nie tylko w Łomiankach (patrz mapa), ale i w Warszawie (mowa przede wszystkim o ścieżce wzdłuż ul. Pułkowej). Jeśli te wszystkie plany zostaną zrealizowane, będzie można dostać się z centrum Warszawy do Puszczy wzdłuż Wisły niemal wyłącznie po ścieżce rowerowej (wyjątkiem będzie sama końcówka do Dziekanowa Leśnego, ale tu ruch drogowy jest stosunkowo niewielki).

3. Wypożycz rower w Kampinosie
Osoby chcące pośmigać na rowerze, ale niemające własnych „dwóch kółek” właśnie zyskały możliwość ich wypożyczenia, i to w zachodniej, dzikszej części Puszczy. Właśnie ruszyła wypożyczalnia rowerów w Kampinosie. Działa przy ul. Szkolnej i jest czynna 7 dni w tygodniu od 10:00 do 22:00.

4. Smart city w Modlinie coraz bardziej realne
Początkowo wydawało mi się, że ta inwestycja nie ma szans, ale wychodzi na to, że staje się coraz bardziej realna. Mowa o wybudowaniu dużego kompleksu mieszkalno-biurowego (zwanego górnolotnie smart city) w miejscu Twierdzy Modlin. Właściciel tego terenu zapowiada budowę największego w tej części Europy centrum kongresowego, dwóch hoteli, osiedla mieszkaniowego oraz powierzchni biurowych i usługowych. Te ambitne plany są kroczek bliżej realizacji – właśnie wybrano firmę doradczą, która opracuje dla tej inwestycji studium wykonalności.

5. Jeszcze więcej handlu wokół Puszczy
Goście powracający z Puszczy do stolicy będą mieli jeszcze jedno miejsce na zrobienie zakupów „po drodze”. W miejscu skrzyżowania trasy mostu Marii Skłodowskiej-Curie z trasą na Gdańsk właśnie rusza budowa „Galerii Młociny”. Uświadczymy tu dziewięciosalowe kino, klub fitness i 220 sklepów, a także lodowisko na dachu. Obiekt ma zacząć działać w 2018 roku i… z pewnością jeszcze bardziej zwiększy korki w tej okolicy.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

3 komentarze do wiadomości “Rowery, kolejki i budowy, czyli majowy przegląd wydarzeń z Puszczy

  1. Jeżeli chodzi o kampinoską ciuchcię, to maj jest ostatnim miesiącem, w którym obowiązują ceny biletów podane w tym artykule. Od czerwca bilet normalny i ulgowy wzrasta o 2 zł. Cena biletu dla dzieci do 4 lat nie zmienia się, ale marne to pocieszenie, bo za 9 zł małe dziecko przewożone jest na kolanach osoby dorosłej,a żeby miało wygodną miejscówkę, trzeba kupić bilet ulgowy.
    Ciekaw jestem czy kobieta w ciąży obłożona będzie dodatkową opłatą za podróż wąskotorówką i jaki będzie za to ewentualny cennik. Wszak każda złotówka się liczy… 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *