fot. Facebook/Puszcza Kampinoska |
Opinia publiczna zajęta jest w ostatnich miesiącach planami wycinki Puszczy Białowieskiej, a tu coraz częściej, drodzy Czytelnicy, sygnalizujecie niepokojące nasilenie wycinki w naszej puszczy, Kampinoskiej. Jak wynika z podsyłanych przez Was zdjęć, szczególnie intensywnie rąbią w okolicach Sierakowa i Izabelina. Skąd taki wyrąb i czy faktycznie jest wyjątkowy pod względem skali?
Kampinoski Park Narodowy wyjaśnia:
Kampinoski Park Narodowy powołany jest w celu ochrony i zachowania najcenniejszych walorów, a także odtwarzania zniekształconych siedlisk. Podstawą wszelkich działań jest inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza. Wycinki drzew prowadzone są w miejscach, gdzie w przeszłości doszło do pewnych zaburzeń wynikających z gospodarki ludzkiej, które spowodowały zakłócenie naturalnych procesów (np. wylesienia).
W parku istnieje wiele drzewostanów, które zostały tu sztucznie posadzone. Nie zawsze skład gatunkowy drzewostanu odpowiada możliwościom siedliska. Takie obszary albo pozostawia się do naturalnej sukcesji – wówczas regeneracja i odtwarzanie zniekształconych siedlisk następuje w sposób spontaniczny, aczkolwiek powolny. Można także procesy te przyśpieszyć, prowadząc planowe zabiegi ochronne, np. cięcia w drzewostanach mające na celu ich stopniowe różnicowanie i poprawę biologicznej odporności.
W wybranych fragmentach młodszych drzewostanów (zwłaszcza monokultur sosnowych, które w Kampinoskim Parku Narodowym porastają tysiące hektarów dość żyznych gruntów) wprowadza się domieszki różnych gatunków w celu zróżnicowania gatunkowego, wiekowego i strukturalnego drzewostanów. Wszystkie zabiegi są zaplanowane i zaakceptowane przez Ministra Środowiska.
Zainteresowanych, którzy chcieliby porozmawiać o wykonywanych w Kampinoskim Parku Narodowym pracach, zapraszamy na organizowane przez naszych pracowników wycieczki edukacyjne. W ich trakcie (ostatnia tego typu odbyła się 20 lutego 2016 r.) prezentujemy powierzchnie, gdzie wykonywane są zabiegi ochrony czynnej, oraz omawiamy metody i cele ich wykonywania.
"Wszystkie zabiegi są zaplanowane i zaakceptowane przez Ministra Środowiska." to akurat marny argument jest przy tym ministrze 🙁
na 500+ drewno jest potrzebne 🙁
Puszcza jest chroniona,w odróżnieniu od innych lasów w Warszawie i okolicach.Nawet w granicach miasta las jest wycinany do gołego piachu. Przykładey można znaleźc w okolicach Międzylesia i Rembertowa.
500+ to mikroskopijny pryszcz w porównaniu z gigantycznymi długami, jakie zrobił poprzedni rząd. Poza tym w latach 2014 i 2015 skarb państwa ściągnął z Lasów Państwowych
1 600 000 000 zł. Nic dziwnego, że ta instytucja dąży obecnie do napełnienia opróżnionej sakiewki.
Powstające jak grzyby po deszczu punkty sprzedaży drewna kominkowego muszą mieć stałe źródło dostaw. A szefostwo KPN stałe (dodatkowe) źródło dochodów.