Ile w końcu wycinają w Puszczy?

W poprzednim wpisie opublikowałem stanowisko Dyrekcji KPN-u w sprawie wycinki drzew w Puszczy – przypomnę, że w ocenie wielu odwiedzających las wycinka ta wydaje się wyjątkowo duża. Czy jednak tak jest w rzeczywistości? Odpowiedź powinna przynieść analiza strony KPN-u. Co roku publikowane są tu bowiem informacje o zakresie planowanej wycinki.

Jak wynika z najnowszego komunikatu, w całym 2016 roku KPN chce pozyskać i sprzedać 22,8 tys. metrów sześciennych różnego rodzaju drewna. Czy to dużo? Dla porównania w 2014 r. było to 20,1 tys. m sześc., a więc niewiele mniej. Ujmując to nieco inaczej, pozyskanie na takim poziomie jest około 5 razy niższe niż w przeciętnym polskim lesie (w przeliczeniu na powierzchnię wg danych GUS).

Czy więc te 22,8 tys. to dużo czy mało. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia, z pewnością można jednak powiedzieć, że jak na KPN nie jest to nadzwyczaj duża wycinka.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *