Biegi, autobusy, zabytki i smrody, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy

1. Autobusem znów do Palmir
O 2 kwietnia (sobota) Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie wznawia linię autobusową 800 z Metra Młociny do Cmentarza w Palmirach. Ma ona kursować do końca października w dni wyznaczone rozkładem jazdy (zasadniczo w soboty, niedziele i święta oraz 2 i 27 maja).

2. Transatlantycka Stacja Nadawcza zabytkiem?
Jeśli ktoś bywa w Lesie Bemowskim, z pewnością zwrócił uwagę na betonowe konstrukcje rozmieszczone wzdłuż granicy Warszawy. Część z Was zapewne doskonale wie, że to pozostałości po Transatlantyckiej Stacji Nadawczej, która – wybudowana w okresie międzywojennym – służyła do komunikacji na długich dystansach, m.in. ze Stanami Zjednoczonymi. Wojska hitlerowskie zburzyły jednak kompleks i do dziś niewiele z niego pozostało. To jednak, co się ostało, być może już wkrótce zostanie wpisane do rejestru zabytków. Ale to nie koniec. Są plany, by powstał w tym miejscu park kulturowy i muzeum.

3. Co z kampinoskim projektem wodnym?
Jakiś czas temu wspominałem o pomyśle mazowieckich samorządowców zrealizowania kompleksowego projektu uregulowania gospodarki wodnej na terenie powiatów warszawskiego zachodniego, nowodworskiego i sochaczewskiego, w tym w Puszczy Kampinoskiej. W dużym skrócie chodzi o poradzenie sobie z problemem okresowych nadmiarów wody na położonych wyżej terenach rolniczych oraz z niedoborem wody w Puszczy Kampinoskiej.

Co więc się dzieje w tym pomysłem? Rąbka tajemnicy uchyla Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Jak można przeczytać na jego stronie, powstało już studium wykonalności tego projektu, w którym wskazano, jakie konkretnie działania należy wykonać. I co dalej? Dalej trzeba znaleźć pieniądze na realizację przedsięwzięcia, co jest wciąż wielką niewiadomą. Śledzimy więc rozwój sytuacji…

4. Śmierdzieć przestanie za trzy lata
Wielokrotnie poruszałem już tu temat kompostowni w Radiowie, z której smród w niektórych warunkach roznosi się nawet na kilka kilometrów (niedawno smród poczułem aż w Laskach). Jak donosi portal TVN Warszawa, problem ma się skończyć w 2019 r., gdy instalacja zostanie zamknięta, a jej zadania przejmie kompleks na Targówku. Czekamy z niecierpliwością.

5. Na wycieczce z pracownikiem Parku
Co jakiś czas Kampinoski Park Narodowy organizuje spacery edukacyjne po Puszczy. Jeśli ktoś z Was jest ciekawy, czy warto brać w czymś takim udział, odsyłam do relacji na blogu „Obiektywniej”.

6. Pobiegać w okolicach Puszczy
W tym roku do listy imprez biegowych w okolicy Puszczy Kampinoskiej należy dopisać dwa wydarzenia.
1. Półmaraton Powiatu Warszawskiego Zachodniego im.  Janusza Kusocińskiego; 21 sierpnia, Błonie – Borzęcin Duży, dystans 21,1 km.
2. II Bieg Łomianek; 22 maja, dystans 10 km.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *