O apkach, ciuchciach i śniegu, czyli noworoczny przegląd wydarzeń z Puszczy

1. Kampinoska ciuchcia (taka prawdziwa) nabiera kształtów
Nie tak dawno informowałem, że na szlak kampinoskiej kolejki wąskotorowej z Sochaczewa do Tułowic wreszcie powróci ciuchcia, który zastąpi mało romantyczny spalinowóz. Jak czytamy na stronie e-Sochaczew.pl, nie są to czcze obietnice. W Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej lokomotywa parowa Px29 – 1704 należąca do sochaczewskiej placówki przechodzi bowiem „czwarty poziom utrzymania połączony z rewizją wewnętrzną i próbą ciśnieniową kotła”.

Trzymamy kciuki, by prace nie zwalniały tempa i ciuchcia pojawiła się na kampinoskich torach jeszcze w tegorocznym sezonie!

2. KPN szykuje mobilną aplikację 

Kiedy doczekamy się takich widoków?

Kampinoski Park Narodowy podpisał umowę na opracowanie aplikacji na smartfony i tablety. Będzie ona kosztować ponad 160 tys. zł. Program ma być mobilnym przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej. Jak czytamy w opisie przedmiotu zamówienia, główną częścią przewodnika będzie interaktywna mapa turystyczna parku i otuliny parku. Aplikacja ma także zawierać informacje dotyczące atrakcji turystycznych KPN i okolic oraz opisy szlaków turystycznych, ścieżek dydaktycznych, ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych, przystępnie zaprezentowane zasady udostępniania parku oraz mini-atlas typowych dla Puszczy Kampinoskiej gatunków roślin, zwierząt, grzybów, porostów i zbiorowisk roślinnych. Treść będzie bogato ilustrowana fotografiami z Puszczy Kampinoskiej. Program ma być dostępny zarówno dla systemu Android, jak i Windows Phone oraz iOS.

Czekamy z niecierpliwością!

3. Wkrótce zrobi się biało
Prognozy pogody wskazują, że na Trzech Króli ma wreszcie spaść śnieg. Idealny powód, żeby się
wybrać na spacer/bieganie/rower! Ale czy na biegówki? Niestety, raczej nie. Zapowiadane są bowiem tylko niewielkie opady. Co gorsza, w dalszej perspektywie (od 9 stycznia) przewidywana jest odwilż (do +5 st. C). Na zimę pełną gębą trzeba więc jeszcze poczekać.

4. Łyżwy w Izabelinie
Tęgi mróz pozwolił uruchomić w Izabelinie lodowisko. W dni powszednie do 14:45 obiekt jest otwarty dla uczniów pobliskiej szkoły. Pozostali mogą z niego korzystać od 15:45 do 20:00. Z kolei w soboty i święta ślizgawka jest otwarta od 11:00 do 20:00. Co ważne, obok niej dostępna jest wypożyczalnia łyżew!

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *