„Przyroda na horyzoncie” – nowy cykl spotkań z pracownikami KPN

Na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego im. Jadwigi i Romana Kobendzów w Granicy k, Kampinosu realizowany jest projekt „Doposażenie bazy edukacyjnej Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy”. Jego celem jest dostosowanie budynków zagród skansenowych (stodoła i Chałupa Widymajera) tworzących tzw. zagrodę wiejską w terenową bazę edukacji ekologicznej. Wśród zaplanowanych działań jest także program edukacyjny „Przyroda na horyzoncie” skierowany do zorganizowanych grup szkolnych, turystów indywidualnych, okolicznych mieszkańców i wszystkich miłośników przyrody. Wszystkich zainteresowanych Park zaprasza do wzięcia udziału w ciekawych, bezpłatnych, proponowanych przez pracowników KPN zajęciach.

Pierwsze weekendowe spotkanie z pracownikiem ODM odbędzie się w niedzielę, 22 listopada, pod hasłem „Ekosystemy łąkowo-bagienne”. Podczas zajęć będzie się można dowiedzieć, skąd wzięły się łąki Kampinoskiego Parku Narodowego, jakie rośliny znalazły zastosowanie w naszych kuchniach, ogrodach, domowych apteczkach, jakie zwierzęta żyją na tych terenach. Zbiórka na parkingu w Granicy o godz. 11.00. Czas trwania zajęć ok. 2 godz. Trasa: Parking w Granicy – Kanał Zaborowski – ścieżką edukacyjną wejście w Olszowieckie Błota – Aleja Trzeciego Tysiąclecia (skanseny) – Muzeum Puszczy Kampinoskiej. Prowadzenie Beata Bąk. Dojazd uczestników na miejsce we własnym zakresie. Ubiór dostosowany do zajęć terenowych i pogody.

Drugie spotkanie weekendowe prowadzone przez pracownika Ośrodka odbędzie się 29 listopada pod hasłem „Wyprawa do piekła i z powrotem – tereny bagienne i łąkowe KPN”. Poprowadzi je Mariusz Morkowski. Trasa ok. 10 km, czas trwania 5 godz. Zbiórka na parkingu w Granicy godz. 9.00. Trasa: Parking Granica – niebieskim szlakiem do skarpy Prawisły – szlakiem rowerowym u podnóża skarpy do Grabnika – Zalasek i powrót na parking w Granicy.

Trzecie spotkanie zaplanowane jest na niedzielę, 6 grudnia, a jego tytuł to „Zimowi goście – Mikołajki w ODM”. Uczestnicy dowiedzą się, czy warto i jak dokarmiać zwierzęta zimą. Darami przywiezionymi przez uczestników przystrojona zostanie choinka – mikołajkowy dar dla zwierząt. W związku z tym warto ze sobą zabrać: buraczki, ziemniaki, marchewkę, ziarna zbóż, słoninkę, itp. Zbiórka na parkingu w Granicy o godz. 11,00. Czas trwania zajęć ok. 2 godz. Teren Ośrodka Dydaktyczno–Muzealnego. Prowadzenie: Beata Bąk. Dojazd uczestników na miejsce we własnym zakresie. Ubiór dostosowany do zajęć terenowych i pogody.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “„Przyroda na horyzoncie” – nowy cykl spotkań z pracownikami KPN

  1. Pojechałem ostatnio obejrzeć tę wieżę widokową w Granicy.
    Faktycznie, niska. Za to przysadzista, miejsca jak na 40-osobową wycieczkę. Drewno najwyższej jakości, projekt ciut udziwniony, więc pewnie wszystko przez to droższe. Trochę to dziwne w kontekście standardów np wiat na szlakach, które są zgrzebne, wystarczające, estetyczne, a wyglądają na dużo tańsze.

    Poważnym błędem jest moim zdaniem brak możliwości dotarcia do platformy widokowej za wieżą przez rodziców z wózkami / niepełnosprawnych. Po co projektant zaplanował po drodze trzy schodki w górę i metr dalej trzy schodki w dół – nie wiadomo. Za zaakceptowanie takiego rozwiązania KPN powinien dostać karę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *