Przegląd wydarzeń z Puszczy: łosie, imprezy i suchy las

1. Znów wypadek z udziałem łosia
Jak informuje Starostwo w Ożarowie, w ostatnim czasie przy ul. Sikorskiego w Klaudynie zdarzył się kolejny groźny wypadek drogowy. Zginął łoś, samochód został poważnie uszkodzony, kierowca nie odniósł większych obrażeń. Wcześniej w okolicy kilka zwierząt nabiło się na ostre elementy ogrodzeń.

fot. Wikipedia/Wojsyl

Pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego sygnalizują Ministerstwu Środowiska problemy wynikające ze zwiększającej się liczby łosi. Obecnie jest ich na terenie Parku około 400 sztuk. To zdecydowanie za dużo – twierdzą leśnicy. Zwierzęta uszkadzają młodniki i uprawy na terenie Puszczy, niszczą również uprawy okolicznym rolnikom. Odszkodowania dla producentów rolnych z tego tytułu wynoszą corocznie około 11 tys. zł. Niestety Ministerstwo Środowiska nie odpowiada na sygnały Dyrekcji Parku i problem nierozwiązany narasta.

Zagadnienie to zna dobrze również Powiatowy Inspektor Weterynaryjny Maciej Wierzchoń. – Łosie coraz częściej wychodzą na drogi, zaporą nie do przebycia są dla nich trasy szybkiego ruchu, zdarza się, że wędrują wzdłuż nich i dochodzą do skrzyżowania drogi poznańskiej z trasą szybkiego ruchu S-8. Wtedy powstaje poważny problem. Niestety ustawa o ochronie zwierząt nie precyzuje dokładnie, jakie działania należy podjąć i kto za nie finansowo odpowiada, dlatego też na nasz powiatowy użytek opracowaliśmy wspólnie z Wydziałem Zagrożenia Kryzysowego procedurę postępowania w przypadku zagrożeń z udziałem zwierząt. Obowiązuje ona na zasadzie porozumienia wielu zainteresowanych stron. Procedura określa jakie działania podjąć, gdy zwierzę jest ranne lub martwe i kogo zawiadomić w razie wypadków z udziałem zwierząt. Na terenie powiatu mamy 7 gmin i 6 obwodów łowieckich, pracuje tu także kilku lekarzy weterynarii. Określiliśmy zatem kompetencje poszczególnych osób i samorządów, aby jakoś rozwiązać ten problem.

Źródło: PWZ

2. W Puszczy wciąż niebezpiecznie sucho

Po wielodniowej przerwie w Puszczy Kampinoskiej wreszcie spadł deszcz. Niestety opady były na tyle skromne (koło 4 l/m kw.), że w kampinoskich bagnach wciąż próżno szukać lustra wody, co więcej, zagrożenie pożarowe wciąż pozostaje na najwyższym poziomie. Niestety niektórzy nie biorą sobie tego sobie do serca, czego przykładem jest niedawny pożar łąk w Sowiej Woli koło Czosnowa. Według informacji serwisu „Wirtualny Nowy Dwór” spłonęło nawet 50 ha łąk, w tym kilka budynków gospodarczych.

Dodajmy, że sąsiednie Nadleśnictwa w Płońsku oraz Pułtusku ogłosiły już na swoim terenie zakaz wstępu do lasów.

3. Susza odsłoniła radziecką “pamiątkę”
Susza ma również swoje niespodziewane skutki. Jednym z nich jest np. odnalezienie wraku radzieckiego myśliwca z czasów drugiej wojny światowej. Stało się to w starorzeczu Bzury w okolicach jej ujście do Wisły koło Wyszogrodu. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Urzędu Miasta.

4. Wkrótce otwarcie rekreacyjnej polany „na wypasie” w Lipkowie
5 września w Lipkowie odbędzie się dzień otwarty Kampinoskiego Parku Narodowego, a imprezie towarzyszyć będzie otwarcie polany rekreacyjnej. Tym, którzy chcą przybyć na tę imprezę, przypominam o zamkniętym moście na drodze Lipków – Izabelin.


5. Zaproszenie na koncert
Z wielką przyjemnością zapraszam na kolejny koncert XI Festiwalu Muzycznego „W Krainie Chopina”, który odbędzie się najbliższą niedzielę, 30 sierpnia o godzinie 17.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Ferreriusza, w Borzęcinie k. Starych Babic. Wystąpi Maria Pomianowska. Multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka, pedagog, archeolog muzyczny, niestrudzona propagatorka sztuki ludowej i etnicznej. Artystka niezwykle aktywna, koncertująca na całym świecie. Poszukująca wciąż nowych dróg wyrazu muzycznego, pełna nowych pomysłów organizatorka życia muzycznego. Od 2011 jest dyrektorem artystycznym festiwalu „Skrzyżowanie Kultur”. Spotkanie z Marią Pomianowską i jej muzyką, jest zawsze niezwykłym przeżyciem, zapadającym na długo w pamięci.

Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszam.
Mariusz Dżyga
Dyrektor festiwalu.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *