Powstanie kładka z prawdziwego zdarzenia

Sporo mamy już w Puszczy Kampinoskiej drewnianych kładek, które pozwalają nam przejść suchą stopą przez bagna. Na ogół są krótkie – mają kilkadziesiąt, góra sto-kilkadziesiąt metrów. A tymczasem szykuje nam się budowa kładki o długości aż 770 metrów!

Obiekt ma powstać na zielono-niebieskim szlaku prowadzącym z Zaborowa Leśnego na południe. Kto tam bywa, ten doskonale wie, że to jeden z najpiękniejszych bagiennych rejonów Puszczy… i do tego najtrudniejszy do przebycia! Powstało tam już wprawdzie kilka niewielkich mostków, ale przy wyższym stanie wody przejście tamtędy do łatwych nie należy. Jak czytamy w dokumentacji przetargu ogłoszonego przez KPN:

Zakres prac obejmuje oczyszczenie światła ścieżki (w tym przecięcie gałęzi wzdłuż szlaku do wysokości min. 2,5 m nad ścieżką i ok. 0,5 m wzdłuż krawędzi zewnętrznej kładki; usunięcie tymczasowych elementów drewnianych na szlaku i przygotowanie terenu do robót budowlanych), przygotowanie i transport materiałów do wykonania zadania, wyrównanie terenu pod budowę kładki, obróbkę elementów konstrukcji drewnianej, wykonanie trwałych połączeń elementów, zapewniających bezpieczną eksploatację kładki zgodnie z zastosowaną technologią, impregnację konstrukcji drewnianych stosownymi impregnatami do użytku zewnętrznego, odpornymi na grzyby, owady i pleśnienie. Użyte zostaną impregnaty barwiąco-chroniące w kolorach tonacji brązu stosowane w małej infrastrukturze turystycznej KPN; posadowienie zabezpieczonych impregnatami elementów drewnianych w gruncie zagęszczonym.
Kładka oparta z dwóch stron na słupach przesuszonych, impregnowanych, dębowych z dębu rodzimego, szerokości 1,2 m. Słupy dębowe z dębu rodzimego, okrągłe o średnicy 20 cm rozmieszczone co 1,5 m. Dopuszczalne użycie kantówki z dębu rodzimego o wymiarach 16×16 cm. Wysokość słupów uzależniona od zagłębienia terenu. Kładka na wysokości nie wyższej niż 50 cm nad poziom gruntu. Mocowanie odpowiednimi gwoździami i wkrętami. Belki stanowiące legary wykonane z dębu rodzimego, suszone, impregnowane o wymiarach 14×14 cm. Deski wykonane z dębu rodzimego, suszone, impregnowane, ryflowane o wymiarach 5x12x120 cm. Wszystkie elementy drewniane o wilgotności nie większej niż 20%. Wejścia na kładkę o łagodnym kącie nachylenia umożliwiającym bezpieczne i swobodne wejście i zejście z kładki. W konstrukcji kładki należy zastosować rozwiązania umożliwiające zwierzynie swobodne przejście nad kładką.

Zgodnie z dokumentacją kładka ma być gotowa do połowy października.

Ale na tym nie koniec „kładkowych” wiadomości! Równolegle Park ogłosił również zamówienie na remont jednej z dłuższych (120 mb) kładek w Puszczy – na czarnym szlaku z Truskawia do Karczmiska. Konstrukcja ma zostać całkowicie wymieniona i zamiast drewna ma składać się z materiałów drewnopodobnych. Z pewnością remont ten bardzo się tam przyda. Ostatnio, jak tam byłem, w kładce było sporo wyrw, gdzieniegdzie z konstrukcji wystawały też gwoździe. Podobnie jak w poprzednim przypadku, także i tu prace mają zostać sfinalizowane do połowy października.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Powstanie kładka z prawdziwego zdarzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *