Trzeci wymiar Puszczy

Cieniowanie + ortofotomapa

Przy okazji niedawnej wiadomości o dokładnym cieniowaniu wschodniej części Puszczy Kampinoskiej na Google Maps jeden z czytelników zwrócił słuszną uwagę, że przecież jest w internecie dostępne coś znacznie lepszego, tyle że dla całego Parku! A więc zobaczmy, co to takiego.

W dużym skrócie mam tu na myśli dane z lotniczego skanowania laserowego kraju, które można przeglądać na stronie Geoportal.gov.pl. Zebrano je dla sporej części kraju, w tym dla całej Puszczy Kampinoskiej. Warto podkreślić, że prezentują one z wyjątkową szczegółowością wyłącznie grunt, a więc nie uwzględniają zabudowy czy roślinności. Przykład tych danych widać na rysunkach obok. Prawda, że robią wrażenie?

Cieniowanie

Jak się do nich dostać? Jest to nieco skomplikowane, ale warto przez tę procedurę przejść:
1. Wchodzimy na mapy.geoportal.gov.pl/imap/
2. W prawym górnym rogu klikamy znak dużego oka
3. W prawej górnej części strony pokaże się menu. Klikamy tu w ikonę kwadracika z napisem WMS (po najechaniu kursorem pokaże się napis Dodaj mapę), po czym otworzy nam się nowe okno
4. W nowym oknie pozostajemy w zakładce Serwisy predefiniowane i klikamy w opcję WMTS
5. Z drzewka wybieramy Usługi krajowe WMTS, a następnie klikamy w ISOK Cieniowanie i przycisk Połącz
6. W okienku, które nam się otworzy, wybieramy pasującą nam przezroczystość (można będzie ją jeszcze później regulować, patrz pkt 7), następnie klikamy Dodaj
7. W tym momencie mapa z cieniowaniem powinna nam się załadować. Jeśli chcecie zmienić przezroczystość, w prawej części strony rozwińcie okno Zawartość mapy, a następnie kliknijcie prawym przyciskiem w pozycję Usługa przeglądania hipsometrii… i dalej w Przezroczystość. Cieniowanie zdecydowanie najlepiej wygląda przy zerowej przezroczystości, ale wtedy trudniej się orientować na mapie.
8. Jeśli chcecie zmienić warstwę podkładową na mapę topograficzna lub ortofotomapę, w prostokącie znajdującym się w prawym górnym rogu strony kliknijcie GEOPORTAL KRAJOWY, a następnie RASTER lub ORTO.

Hipsometria

Ale to nie jedyny sposób, w jaki można przeglądać dane z lotniczego skanowania laserowego kraju. Dostępne są również wizualizacje:
1. ISOK Hipsometria (poszczególnym wysokościom nadawane są odpowiednie kolory). Wybieramy ją tak, jak w punkcie 5. Wadą tej wizualizacji jest fakt, że w Puszczy Kampinoskiej występuje niewielkie zróżnicowanie wysokości, więc cały obszar prezentuje się w podobnych kolorach. Ale można też pokazać hipsometrię w znacznie bardziej atrakcyjny sposób – patrz punkt 3.
2. ISOK Hipsometria i cieniowanie (a więc połączenie obu wyżej opisanych warstw). Wybieramy, jak w punkcie 5.
3. ISOK Hipsometria 2 – postępujemy zgodnie z instrukcję powyżej aż to punktu 3. W pkt 4 zamiast WMTS wybieramy WMS, a następnie z drzewka Geoportal, dalej ISOK Hipsometria i klikamy Połącz. Po otwarciu okienka wybieramy przezroczystość i klikamy Dodaj. Na tej mapie pełna skala barw jest przypisana nie dla wysokości od Żuław po Rysy, ale do wysokości występujących na obszarze, który akurat jest widoczny na mapie. Taka mapa ładuje się wprawdzie wolniej, ale musicie przyznać, że jest znacznie bardziej efektowna! Widać tu bowiem nawet niewielkie niuanse w rzeźbie Puszczy Kampinoskiej.

Na koniec dodam jeszcze, że dane udostępniane na Geoportalu można przeglądać również na urządzeniach mobilnych za pomocą specjalnych aplikacji. Linki do nich znajdziecie TU.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *