Ogłoszenia drobne z Puszczy – od bocianów po autobusy

1. Coraz mniej bocianów w Polsce

Czytelnicy donoszą, że w Puszczy Kampinoskiej już pojawiły się bociany. Niestety, okazuje się, że tych pięknych ptaków jest coraz mniej. Wstępne wyniki ostatniego liczenia wskazały, że w 2014 roku w Polsce było około 45 tys. bocianich par, podczas gdy 10 lat wcześniej było ich 52 tys. Spadek jest więc spory. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że akurat na Mazowszu liczebność tych ptaków pozostaje mniej więcej bez zmian.

Jakie są przyczyny tego spadku? Ponoć m.in. intensyfikacja rolnictwa oraz różnorodne zabiegi hydrotechniczne. Więcej na ten temat.

2. W Nowym Dworze wypożyczysz rower
Wraz z nadejściem wiosny w Nowym Dworze Mazowieckim udostępniono bezpłatną wypożyczalnię rowerów. Do dyspozycji mieszkańców, jak i turystów jest 30 jednośladów typu senior oraz 10 typu junior. By skorzystać ze sprzętu, można go zarezerwować na stronie internetowej www.rowery.nowydwormaz.pl i odebrać przy jednym z pięciu słupków, dzięki którym możliwe jest połączenie z operatorem wypożyczalni. Słupki znajdują się na lotnisku, przy stacji kolejowej w Modlinie Starym, Centrum Informacji Turystycznej oraz koszarach Twierdzy Modlin, a także w pobliżu parku przed Urzędem Miejskim. Rowery mają umożliwić krótkie wycieczki po Nowym Dworze, dlatego ich zwrot musi odbyć się tego samego dnia w wybranym miejscu i porze.

3. Zmiany na linii 708
W związku z remontem ul. 3 Maja w Truskawiu, od 2 kwietnia 2015 r. od początku kursowania linii dziennych do odwołania linia 708 zostaje podstawowo wycofana z krańca SKIBIŃSKIEGO i dwukierunkowo skierowana na trasę skróconą:
METRO MŁOCINY – … – 3 Maja – ks. Fedorowicza – HORNÓWEK

Od dnia 9 kwietnia br. likwidacji ulegają kursy skrócone linii 708 na trasie SKIBIŃSKIEGO – HORNÓWEK. Uruchomiona zostaje linia zastępcza Z-8 na trasie SKIBIŃSKIEGO – HORNÓWEK. Linie 708 i Z-8 będą kursować wg specjalnego rozkładu jazdy, który przewiduje możliwość przesiadki między liniami na przystanku HORNÓWEK.

4. Nordic walking w Puszczy Kampinoskiej

http://kampinoski-pn.gov.pl/images/turystyka/NW2015-rajdy-nw-powstanczymi-sciezkami-kwiecien.jpg

5. Seminarium o czeremsze amerykańskiej w Puszczy Kampinoskiej

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *