Komunikacyjno-przyrodniczy przegląd wydarzeń z Puszczy

1. Wracają promy

Wypływamy na wiślane fale

Jak co roku o tej porze na Wisłę wracają promiki pasażerskie. Dotyczy to także przeprawy z Łomianek do Nowodworów. Kursy mają zostać wznowione 1 maja. Pasażerów zabierze prom „Turkawka” – na pokładzie mieści 12 osób i tyle samo rowerów. Ten i inne statki mają kursować od 1 maja do 6 września w soboty, niedziele i dni świąteczne oraz dodatkowo 5 czerwca, a od 1 lipca do 31 sierpnia również w dni powszednie.

2. Nowe wydanie dobrze znanej mapy
Nakładem wydawnictwa Compass ukazało się nowe wydanie mapy turystycznej Kampinoskiego Parku Narodowego (tej samej, która dostępna jest na stronie internetowej KPN-u). Już na pierwszy rzut oka widać, że zmieniła się okładka. Czy to wszystkie zmiany? Postaram się upolować ją w jakimś sklepie i to sprawdzić. Z fragmentu dostępnego na stronie wydawnictwa wnioskuję, że nieco zmieniono szatę graficzną, zapewne zaktualizowano również treść. Na pewno nie zmieniła się za to skala – to nadal 1:50 000.

3. Ofensywa medialna KPN
Już od blisko roku Kampinoski Park Narodowy ma nowego dyrektora. Choć to sporo czasu, Mieczysław Markowski mało był obecny w mediach. Teraz się to jednak zmieniło. W ostatnich dniach wywiady z dyrektorem Parku znalazły się m.in.
TVP Warszawa
Radio Fama Sochaczew
Gońcu Lokalnym
Eco Powiecie

W telegraficznym skrócie Mieczysław Markowski podkreśla w nich, że mimo zmiany na stanowisku dyrektora żadnych rewolucji w parku nie będzie, choć pewne ewolucje są oczywiście przewidziane.

4. Dziwogłówki wiosenne – a co to takiego?
Dziwogłówki wiosenne (Siphonophanes grubei) to niewielkie (2-3 cm), dość prymitywne w ujęciu ewolucyjnym skorupiaki wodne. Zaliczamy je do tzw. skorupiaków niższych i reprezentują nieliczny w gatunki (przynajmniej w Polsce) rząd skorupiaków bezpancerzowych. Więcej o ich życiu oraz funkcjonowaniu w Kampinoskim Parku Narodowym można przeczytać na stronie KPN-u.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Komunikacyjno-przyrodniczy przegląd wydarzeń z Puszczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *