Co się stanie, jak (odpukać) pękną wały?

Około dwóch lat temu pisałem na tym blogu o mapach powodziowych opublikowanych w internecie. Wspominałem przy tej okazji, że są one nieco mylące, gdyż prezentują obszar zagrożony zalaniem, ale tylko w obrębie wałów powodziowych. Okazuje się, że po dwóch latach opublikowano nowe serie tych map, które pokazują także potencjalny zasięg powodzi w przypadku przerwania wałów. Jak wyglądają one dla Puszczy Kampinoskiej i okolic?

Szczegóły można zobaczyć na mapy.isok.gov.pl – przy wyborze arkusza należy wybrać scenariusz zniszczenia lub uszkodzenia wału przeciwpowodziowego. Okazuje się, że bać się powinni mieszkańcy np. dolnej części Łomianek, Czosnowa czy Leoncina. Najdalej w głąb Puszczy fala powodziowa teoretycznie sięgałaby w okolicy Cybulic – wielka woda może tam dojść nawet do wsi Rybitew. Generalnie jednak powódź powinna się jednak zatrzymać na północnym wale wydmowym – Puszcza pozostałaby więc sucha. Dodam, że wszystkie te dane dotyczą powodzi o prawdopodobieństwie 1%, a więc występującej raz na 100 lat.

Należy również podkreślić, że omawiane symulacje nie uwzględniają podniesienia się wód gruntowych, co z pewnością miałoby miejsce przy okazji takiego wydarzenia i z pewnością byłoby dokuczliwe dla wielu okolicznych mieszkańców.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *