Religijno-drogowo-imprezowy przegląd wydarzeń z Puszczy

1. Droga krzyżowa w Wierszach
Jadąc niedawno rowerem przez miejscowość Wiersze, moją uwagę zwróciły małe betonowe obiekty rozmieszczone wzdłuż drogi, coś jakby fundamenty. Zagadka szybko rozwiązała się na stronie internetowej Ordynariatu Polowego:

http://ordynariat.pl/plik/image/2014/2014-08-18%20poswieceniewwierszach.jpg
fot. OP WP

17 sierpnia biskup polowy Józef Guzdek poświęcił Drogę Krzyżową, której stacje umieszczono wzdłuż Alei Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej w Wierszach. W nabożeństwie Drogi Krzyżowej wzięli udział kombatanci i weterani, przedstawiciele wojska i służb mundurowych, leśnicy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Piętnaście stacji Drogi Krzyżowej ufundowanych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i kilku innych ofiarodawców, m.in. Ordynariat Polowy, zostało umieszczonych przy Alei Pamięci Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej, prowadzącej z cmentarza żołnierzy Grupy Kampinos Armii Krajowej do kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. . Każda ze stacji upamiętnia bitwy stoczone przez Grupę Kampinos w sierpniu-wrześniu 1944 r., z wyszczególnieniem poniesionych w nich strat. Na marmurowych płytach umieszczono repliki słynnej „Golgoty Jasnogórskiej” autorstwa Jerzego Dudy-Gracza. Ten szczególny pomnik upamiętniający poległych żołnierzy Grupy Kampinos AK powstał dzięki inicjatywie Rady Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej.

2. Gładko dojedziemy do dyrekcji KPN
Jak informuje gmina Izabelin, 26 sierpnia ruszy remont ulicy Tetmajera, przy której znajduje się m.in. dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego.

Sugerowany dojazd do posesji zlokalizowanych przy ul. Siemiradzkiego, Paderewskiego, Chodkiewicza, dyrekcji KPN oraz ulic sąsiednich od ul. Poniatowskiego lub ul. Kościuszki. Czasowe utrudnienia w ruchu będą występować również na odcinku ul. Tetmajera od ul. 3 Maja do ul. Krasińskiego.

3. Będzie się działo 24 sierpnia
Na dzień ten w Puszczy i okolicach zaplanowano kilka ciekawych imprez:
• 4. Półmaraton powiatu warszawskiego zachodniego im. Janusza Kusocińskiego. Start przewidziano na godzinę 10:00. Jeśli ktoś nie biegnie i nie kibicuje, dobrze zapoznać się z trasą, żeby nie utknąć w korku!
• Obchody 600-lecia Lipkowa. W programie przewidziano m.in. występ Chóru Babiczanie i Babickiej Orkiestry Dętej  im. Krzysztofa Pendereckiego, koncert ludowej muzyki ormiańskiej w wykonaniu Zespołu Musa Ler, inscenizacja historyczna walki Bohuna z Wołodyjowskim, pokaz szermierki na koniach, wystawa ormiańska i degustacja ormiańskich potraw, zabawy i atrakcje dla dzieci, występ Kapeli Praskiej
• Koncert w pałacu w Zielonkach z cyklu „W krainie Chopina”.
Wystąpi młody, nadzwyczajny gitarzysta, wokalista i kompozytor Izraelski – Dima Gorelick. W swej muzyce łączy wielką pasję i szczerość z niezwykłą techniką. W 2011 roku w Berlinie Dima Gorelik  i Vladiswar Nadishana nagrali fenomenalny etnojazzowy album “Asymmetric Beauty” z gościnnym występem Davida Kuckhermanna and Raphaela De Cocka. Obecnie, współpracuje regularnie z takimi artystami jak Maria Pomianowska, Joszko Broda, Mohammad Rassouli w wielu międzynarodowych projektach muzycznych. Wstęp wolny.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Religijno-drogowo-imprezowy przegląd wydarzeń z Puszczy

  1. Dodajmy, że jak zwykle wójt Izabelina ma w nosie mieszkańców i nie konsultował remontu Tetmajera. Wydawane są pieniądze mieszkańców, a ci ostatni traktowani są jak zło konieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *