fot. Wikipedia/Marek Szczepanek |
Kampinoski Park Narodowy podał wyniki tegorocznego monitoringu żurawi.
Liczebność i rozmieszczenie tego ptaka badane jest w Puszczy Kampinoskiej co roku. Tym razem wyniki są optymistyczne. Okazuje się bowiem, że w Puszczy doliczono się 71 terytorialnych par żurawia, przy zagęszczeniu 18,68 pary/100 km kw. Tymczasem w ubiegłym roku było to 16,84 pary/100 km kw.
“Jest to liczba mniejsza od zagęszczeń podawanych dla północnej i wschodniej Polski, ale wyższa od zagęszczenia podawanego dla centralnej Polski. Zagęszczenie żurawia w KPN w roku 2014 jest ponad trzykrotnie wyższe od średniej krajowej wynoszącej 5,8 pary/ 100 km kw.” – można przeczytać na stronie KPN.
Przypomnijmy, że żuraw jest ptakiem preferującym środowiska bagienne. Świadczy o tym chociażby nazwa jednego z obszarów ochrony ścisłej w Kampinoskim Parku Narodowym, jakim jest “Żurawiowe” – piękne podmokłe tereny nieco na południe od wsi Dąbrowa Stara (cechą charakterystyczną tego terenu jest obumarły ols). Ja osobiście żurawie w Puszczy widziałem raz, w okolicy Famułek Brochowskich. Na zimę ptaki te opuszczają Polskę, udając się na południe
Zeszłej zimy1314 słyszałem parę żurawi w listopadzie,następnie na początku lutego na łąkach
Sierakowskich,więc ta para chyba zimowała,w marcu już słyszałem i widziałem je codziennie.
Żurawie odlatują niemal ostatnie, a przylatują jako jedne z pierwszych (bywa, że już w lutym), więc ta para wcale nie musiała zimowac…
Nie upieram się że żurawie zimowały w KPN ,ale są dane że ostatnio coraz częściej to robią
prawdopodobnie w cieplejszych rejonach kraju.
Oczywiście że żurawie zimują na terenie KPN. Mamy dokładne dane na ten temat. Zimy ostatnio są łagodne.