Przegląd wydarzeń z Puszczy: śmieci, łąki, drogi i koncerty

1. Protesty trwają, a górka śmieci rośnie coraz szybciej

Mieszkańcy Klaudyna, Bielan oraz Bemowa (w szczególności osiedla Radiowo) po raz kolejny wyszli na ulice w proteście przeciwko działalności bazy MPO, która powoduje systematyczny przyrost charakterystycznej i wyjątkowo śmierdzącej góry śmieci.

Na razie jedynym skutkiem protestów jest zapowiedź kolejnej kontroli Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska. Co ciekawe, polecenie jej przeprowadzenia wydał sam minister środowiska. Jednak mieszkańcy nie wiążą z tym raczej większych nadziei. Teren ten był bowiem kontrolowany już wielokrotnie i badania nie wykazały żadnych odstępstw od normy. A górka jak śmierdziała, tak śmierdzi.

Wiele wskazuje jednak na to, że wkrótce smród stanie się jeszcze większy. Od sierpnia MPO przejmuje bowiem odbiór odpadów z kolejnych warszawskich dzielnic, a to oznacza – co przyznaje samo MPO – że do zakładu w Radiowie będzie zwożonych aż o 1/3 śmieci więcej (100 tys. ton rocznie więcej)!

Na koniec przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami MPO baza ma zostać zamknięta dopiero na koniec 2016 roku.

2. 40 ha łąk do koszenia

Jak co roku, Kampinoski Park Narodowy przygotowuje się do odkrzaczania i koszenia łąk. Tym razem koszenie obejmie 32 obiekty w całej Puszczy o łącznej powierzchni 40 ha, a odkrzaczanie – nieco ponad 1 ha. Zgodnie z harmonogramem przetargu prace powinny się zakończyć do połowy października br. Po szczegóły odsyłam do dokumentacji przetargu.

3. Wieża widokowa może się opóźnić
Niewykluczone, że budowa wieży widokowej w Granicy w gminie Kampinos może się trochę opóźnić. Kampinoski Park Narodowy nie otrzymał bowiem żadnych ważnych ofert w zamówieniu na prace przygotowawcze do postawienia tej konstrukcji. O projekcie tej wieży pisałem już tu.

4. Ciećwierza do remontu
Na chwilę pozostajemy jeszcze w tematyce przetargowej, choć już nie w Kampinoskim Parku Narodowym. Wkrótce powinien ruszyć remont nawierzchni na ulicy Ciećwierza w Klaudynie. Fakt wart jest wzmianki w tym miejscu, bo droga ta stanowi dogodną trasę dojazdu do Puszczy od strony Bemowa. Prace powinny się zakończyć miesiąc po podpisaniu umowy.

5. A na koniec… akcent muzyczny
Najbliższy koncert z cyklu “W krainie Chopina” odbędzie się 27 lipca o 19:00, tym razem w Ożarowie Mazowieckim. Zagra Poznański Kwintet Akordeonowy. Miejsce: Hotel Mazurkas, ul. Poznańska 117.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *