Drzewka, kolarze i borelioza, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy

1. Uwaga na boreliozę!
Sezon na grzyby się rozkręca, więc i w Puszczy coraz to więcej grzybiarzy można spotkać. Ale uwaga na kleszcze i przenoszone przez nich choróbsko zwane boreliozą. Ze statystyk warszawskiego Sanepidu wynika, że z roku na rok problem staje się coraz poważniejszy:

W pierwszej połowie tego roku na boreliozę zachorowało już 475 osób. W analogicznym okresie poprzedniego roku było to 417 osób. – donosi “Życie Warszawy“. 

Z informacji uzyskanych w Sanepidzie wynika, że w Warszawie obszarami o bardzo wysokim ryzyku są m.in. Las Bemowo, Ogród Zoologiczny, Las Bielański oraz tamtejszy plac zabaw, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Kampinoski Park Narodowy.

2. Światowa czołówka kolarzy przejedzie przez Kampinos

 Już wkrótce rusza kolejna edycja Tour de Pologne – kolarskiego wyścigu dookoła Polski. Co ciekawe, w tym roku jeden z etapów poprowadzono tuż obok Puszczy Kampinoskiej. 4 sierpnia kolarze ruszą z Torunia, następnie dojadą do Sochaczewa i dalej pojadą drogą wojewódzką 578 do Warszawy. Po drodze zaplanowano m.in. premię lotną w Kampinosie.

Fani kolarstwa niech przygotują się do kibicowania, a reszta niech uważa, żeby nie utknąć w korku!

3. Cztery nowe drzewa w Puszczy
Od 15 lipca mamy w Puszczy Kampinoskiej cztery nowe dęby. Informacja ta nie zasługiwałaby może na szczególną wzmiankę, gdyby nie fakt, kto owe drzewa zasadził. A są to: ustępujący dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego Jerzy Misiak (zasadził dąb “Strażnik Puszczy”), rektor Wojskowej Akademii Technicznej prof. gen. bryg. Zygmunt Mierczyk (dąb “Laser”), przedstawiciele Związku Sybiraków (“Golota Wschodu”) oraz, i tu ciekawostka, Marek Deles – pracownik KPN w latach 1972-2013, Marta Deptuła – najmłodszy stażem pracownik KPN oraz Maciej Wojciech Kusiak – pięcioletni syn podleśniczego w Obwodzie Ochronnym Krzywa Góra (“Przyszłość”). Wszystkie cztery dęby można podziwiać w Granicy w Alei III Tysiąclecia. 
(fot. WAT)

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Drzewka, kolarze i borelioza, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *