Drogi, muzea, cmentarze i prawo, czyli czerwcowy przegląd wydarzeń w Puszczy

1. Łosie pod ostrzałem

Zacznę od sprawy, o której powinienem napisać już wcześniej. Ale że byłem na urlopie, mogę to zrobić dopiero teraz… Dwie wiadomości złe i jedna dobra. Pierwsza zła jest taka, że Ministerstwo Środowiska przygotowało rozporządzenie, zgodnie z którym zniesiony zostanie zakaz strzelania do łosi. Dobra wiadomość jest taka, że przepisy te nie będą dotyczyły Puszczy Kampinoskiej. Tutejsze łosie są więc wciąż bezpieczne. Druga zła wiadomość jest zaś taka, że KPN chciałby, żeby i tu można było ustrzelić sobie łosia. Tłumaczenie jest w skrócie takie, że ważniejsza jest sosna od łosia. Być może słowa pracownika KPN zostały przez dziennikarza przeinaczone, ale tak czy inaczej sformułowanie wydaje się wyjątkowo niefortunne. W końcu co jest symbolem parku – łoś czy sosna?

Z mojej strony mogę powiedzieć tylko tyle, że – jak już wcześniej tu pisałem – zniesienie moratorium od dłuższego czasu wisiało w powietrzu. Obiektywnie rzecz biorąc, łosi w polskich lasach robi się za dużo, tym bardziej że nie mają one naturalnych wrogów. Pytanie, czy ich populację trzeba ograniczać w ten sposób?

Ci, którzy chcieliby choćby w wirtualnej formie zaprotestować przeciwko zniesieniu moratorium, odsyłam do strony z petycją.

2. Startują remonty dróg w PWZ
Wkrótce w powiecie warszawskim zachodnim ruszy remont wielu lokalnych dróg, w tym długo wyczekiwane odnowienie 3. maja w Izabelinie. To dobra wiadomość dla tych, którzy lubią się pokręcić w spokoju na dwóch kółkach w okolicach Puszczy Kampinoskiej. Planowane remonty:

1. Przebudowa ul. 3 Maja w Truskawiu na odcinku od ul. Bocianiej do ul. Parkowej (dł. ponad 900 m). Zarząd Dróg Powiatowych aktualnie opracowuje dokumentację dla tej inwestycji, a gmina Izabelin wykonuje projekt instalacji odwadniającej drogę z wód opadowych. Ogłoszenie przetargu na wykonawcę inwestycji i jej realizacja planowane są po wakacjach. Koszt inwestycji ok. 2 mln zł.
2. Przebudowa ul. Leśnej w Zaborowie (gm. Leszno). Dł. ok. 1700 m. dokumentacja projektowa jest już na ukończeniu. Przetarg na wykonawcę inwestycji będzie ogłoszony w lipcu. Wykonanie prac planuje się w sierpniu i wrześniu br. Koszt inwestycji ponad 1,3 mln zł.
3. Przebudowa mostu w Szczytnie gm. Kampinos. Inwestycja będzie realizowana z dofinansowaniem subwencji ogólnej budżetu państwa. Przetarg już ogłoszono, wykonawca będzie wyłoniony w najbliższym czasie. Rozpoczęcie prac planuje się w lipcu, a ich zakończenie we wrześniu. Most w Szczytnie będzie czasowo zamknięty dla ruchu. Wartość inwestycji ok. 1,5 mln zł.
4. Budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Wiślanej, Zachodniej i Dolnej w gm. Łomianki. Obecnie trwa procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę. Ogłoszenie przetargu nastąpi prawdopodobnie jeszcze w czerwcu. Planuje się wykonanie prac na przełomie lipca i sierpnia. Koszt inwestycji ok. 1 mln zł.
5. Wykonanie dokumentacji projektowej sygnalizacji świetlnej wraz z przebudową skrzyżowania ul. Rolniczej z ul. Wiejską w gm. Łomianki. Aktualnie trwają prace projektowe dotyczące realizacji tego zadania. Koszt inwestycji ok. 90 tys. zł.
6. Wykonanie nakładki bitumicznej na drodze powiatowej Radzików- Wąsy (w gm. Błonie i Leszno) na dł. ok. 2740 m. Nastąpiło już otwarcie ofert złożonych w drodze przetargu, podpisanie umowy z wykonawcą nastąpi w najbliższych dniach. Wykonanie inwestycji planuje się na przełomie lipca i sierpnia. Koszt inwestycji ok. 1,7 mln zł.
7. Budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Sochaczewskiej od ronda przy ul. Strzykulskiej do skrzyżowania z ul. Poniatowskiego w gm. Ożarów Maz. Trwają prace dotyczące dokumentacji. Przetarg na wykonanie tej inwestycji planowany jest na przełomie czerwca i lipca, a wykonanie w sierpniu. Koszt inwestycji ok. 250 tys. zł.
8. Budowa chodnika wzdłuż ul. Rajdowej od ul. Piastowskiej w Jawczycach do Konotopy w gm. Ożarów Maz. Dokumentacja w trakcie realizacji. Planuje się wykonanie części inwestycji w br. w lipcu ogłoszony będzie przetarg. Wartość inwestycji ok. 270 tys. zł.
9. Wykonanie projektu chodnika przy ul. Niepokalanowskiej na odcinku od ul. Kwiatowej do skrzyżowania dróg Podkampinos-Kwiatkówek w gm. Kampinos. Trwają prace przy dokumentacji. Koszt zadania ok. 60 tys. zł.
10. Budowa chodnika (I etap) dł. 700 m w Faszczycach Starych gm. Błonie. Umowa z wykonawcą podpisana zostanie w czerwcu. Wykonanie części inwestycji planowane jest w lipcu. Koszt inwestycji ok. 250 tys. zł.
11. Wykonanie dokumentacji ciągu pieszo-rowerowego od drogi krajowej nr 2 do drogi w kierunku Radzikowa, gm. Błonie. Umowa z projektantem  jest już podpisana i prace projektowe są w realizacji. Koszt zadania ok. 60 tys. zł.
12. Przebudowa ul. 3 Maja w Izabelinie na odcinku od ul. Tetmajera do ul. Langiewicza. Inwestycja będzie realizowana przy pomocy Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (z tzw. Schetynówki)- 50% kosztów, pozostałą część sfinansują po 25% Powiat i Gmina Izabelin. Ogłoszenie przetargu nastąpi w lipcu. Realizacja inwestycji powinna zakończyć się w październiku br. Gmina Izabelin jest aktualnie na etapie podpisywania umów na realizację inwestycji w zakresie kanalizacji deszczowej i oświetlenia ulicy. Wejście na plac budowy inwestora wyłonionego przez ZDP uwarunkowane jest wykonaniem powyższych inwestycji przez gminę. Koszt inwestycji około 2,4 mln zł.

3. Nowe porządki na cmentarzu ewangelickim
Jednym z bardziej fascynujących wątków historii Puszczy Kampinoskiej są Olendrzy. Kiedyś było ich tu wielu i aktywnie zmieniali oni tutejszy krajobraz. Dziś zostały po nich ledwo widoczne w terenie cmentarze. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Nasze Łomianki, Kampinoskiego Parku Narodowego oraz grupy wolontariuszy jeden z tych cmentarzy doczekał się uporządkowania. Mowa o cmentarzu zlokalizowanym w Dziekanowie Leśnym obok Łomianek. Tuż obok niego stanęła tablica informacyjna, ustawiono także drogowskazy pomagające dotrzeć do tego miejsca. Więcej o obiekcie można przeczytać w relacji serwisu Łomianki.info.
4. Znów muzycznie w okolicach Puszczy!
Gratka dla miłośników muzyki klasycznej. Już po raz dziesiąty ruszył festiwal muzyczny “W krainie Chopina”. Jak co roku, czeka nas więc cykl koncertów w kościołach i dworkach w okolicach Puszczy Kampinoskiej. Pierwszy odbył się 15 czerwca w Starych Babicach. Kolejny zaplanowano na 22 czerwca w Pilaszkowie. Po koncercie organizatorzy zapraszają do zwiedzania Muzeum Dworu Polskiego i Muzeum Pojazdów Konnych znajdujących się na terenie zabytkowego XVIII-wiecznego parku. Trzeci koncert odbędzie się natomiast 29 czerwca w Izabelinie.
Szczegóły

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *